گفتن رازهای خود و خانواده ها

 گفتن رازهای خود و خانواده ها


 • شوهرم از روابط قبل از ازدواجش ی برای من میگوید . عکس العمل من باید چگونه باشد؟
 • این حرفها خیلی خطرناک است از آسیب های دوران عقد این است . آدم از این آقا تعجب میکند . حالا یک موقع در فرایند خواستگاری ، این مسئله را می گوید . بخاطر صداقت است .آن یک بحث دیگری است ولی اگر رابطه ای بوده که بین خودمان و خدا باشد و الان توبه کرده ایم ، نیاز نیست که رازمان را بگوییم . عجیب است ، بعد از ازدواج این را میگویند . من نمی دانم هدفشان چیست ؟ گمان می کنم میخواهند کلاس بگذارند و بگویند من آدم جذابی بوده ام و من علاقمند زیاد داشته ام ولی فکرنمیکنند با اینکاری که میکنند ، روح و روان این خانم را بهم می ریزند و بنده خدا دچار استرس میشود . ممکن است به روی  خودش نیاورد ولی دچار فشار روحی میشود. این فشار های روحی روی هورمونهای جنسی اثر میگذارد و آنرا کاهش میدهد و بعد دچار سرد مزاجی میشود که دودش به چشم آقا میرود . آقا لطمه میخورد و اعتماد این خانم از آقا سلب میشود . آقایانی که این جور حرفها را می زنید ، نمی گویید اعتماد خانم از شما سلب میشود . خانم  میگوید این شخص که قبل از ازدواج خیلی راحت رابطه داشته و آدم بی پروایی بوده و بی تقوی بوده ، پس الان هم ابایی ندارد . ممکن است شما الان نمی خواهید این کار را بکنید ولی تلقی این خانم ، چیز دیگری است . خانم ها  حس تملک دارند . شما فکرنمیکنید الان این حرفها را میزنید و در آینده اتفاقی بیفتد و به اشتباه ، همسرشما گمان کند که شما رابطه ای برقرار کرده اید . چطور می خواهید خودتان را مبرا کنید . ولی خانم ما توصیه می کنیم که شما سکوت کنید و رو ی ترش کنید . چرا ؟ چون بعضی از خانمها درظاهر ذوق می کنند ولی در درون منفجر میشوند و میخواهند نقطه ضعف دست آقا ندهند و به روی خودش نیاورد مهم نیست . این کار را نکنید . چون آقا فکر میکند شما دارید به او مجوز می دهید و خوششان هم می آید و نارحت هم نمی شوید پس تکرار میکنند. شما باید یک جور به آقا بفهمانید که کارش اشتباه است چطوری سکوت و رو ی ترش کردن . خیلی وقتها کنجکاری خانم باعث میشود آقا به گزافه گویی بکشاند و آقا پیازداغش را زیادکند و آقا نمیداند چه بلایی دارد سر همسرش می آورد و از آن طرف حساسیت و واکنش به خرج ندهید . حالا بعضی ها برعکس بعضی خانم ها ، تا آقا شروع میکند ، داد و فریاد راه می اندازند و اشک و آه . این هم اشتباه است چون دست آقا نقطه ضعف میدهید . از فردا می فهمد شما اینجا نقطه ضعف دارید . بالاخره زندگی است ، تنش دارد ، دعوا دارد ، درگیری دارد . باز همین جا دست میگذارد روی این مسئله و شما را حرص میدهد . اشتباه بزرگی که خانم ها میکنند ، این است که وقتی می بینند شوهرش این ها را میگوید برای اینکه کم نیاورند ، و لج شوهر را دربیاورند ، می گویند مگه خودت داشتی ، ما هم داشتیم . منم دوست پسرداشتم . حتی به دروغ . برای اینکه کم نیاورند و جلوی رفتار آقا را بگیرند . خانم ها این خیلی خطرناک است . چون مرد شما با شما خیلی فرق دارد . شما که خانم هستید این قدر بهم میریزید ، او مرد است . حسی دارد بنام ناموس پرستی و بعد غیرت . روحیه آقا خیلی بهم میریزد . شما مقابله به مثل کنید.
 • اگر بعد از ازدواج همسر سوال کرد که با کسی رابطه داشته ای یا نه ؟ و اگر رابطه داشته بودیم،  چه جوابی باید بدهیم ؟
 • چرا این آقا سوال کردند من واقعا تعجب میکنم . این سوالها خیلی خیلی خطرناک است و پیامد منفی دارد شما که الان این سوال را میکنید یا خانم میترسد و دروغ میگوید و شما او را وادار به دروغ کرده اید ، که گناه است یا می آید از سر اینکه نکند از جایی بفهمد و نکند بو برده ، خودم بگویم ،صداقت بخرج میدهد . خوب شما بهم میریزید . خواب از چشم شما گرفته میشود و اعتماد شما از ایشان سلب میشود ومحبت شما از بین می رود . سوال غلطی است . آموزه دینی زیاد  داریم . آیه 101 سوره مائده خدا میفرماید : ای مومنین !  از چیزهایی سوال نکنید که اگر برایتان آشکار شود ناراحت شوید . آقایان این همان سوال است . سوال نکنید.
  حالا خانم چه جوابی باید بدهند . اگر شما رابطه ای داشته اید و همه میدانند و آقا داستان را از جایی فهمیده و الان آمده از شما اعتراف بگیرد و چیز آشکاری است ، شما  بگویید ، انکار نکنید . چون کار را بدتر میکنید . به او بگویید بچگی کردم ، ناپختگی کردم ، پشیمان شدم و توبه کردم . می خواهم کنار شما باشم واشتباه کردم . اما اگر مورد شما را هیچ کس نمی داند جزء شما و خدا . و یقین هم دارید آن طرف هم سوتی نداده است و الان آقا ، از روی کنجکاوی سوال کرده است یا طرف از روی وسواس سوال کرده ، یا آدمی است که چون خودش ارتباط داشته این سوال را کرده است و میخواهد از طرف شما خیالش راحت بشود یا از سر تفنن ، ما می گوییم خانم جواب ندهید و یک جورهایی فرار کنید . یادتان باشد جز راست نباید گفت . هر راست نشاید گفت . چون اگر راست بگویید ، مفسده ایجاد می کند و زندگیتان نابود میشود . بهترین کار " توریه " است یعنی دروغ نمیگویید ولی جوری میگویید که طرف یک جور دیگر برداشت کند .همان داستان حضرت علی (ع) که ظالمی در پی مظلومی بود . مظلوم گفت:  اگر او از من پرسید ، نگو من از اینجا رد شده ام . آقا بلند شدند و در جای دیگر نشستند و ظالم پرسید و آقا گفتند : از وقتی که من در اینجا نشسته ام ، کسی را ندیده ام . آقا توریه کردند . 

 •  آیا درست است که مرد ، تمام رازهای زندگی خود را به خواهر و مادرش  بگوید؟
 • خیر. نه زن و نه مرد نباید رازهای زندگی خود را به کسی حتی والدین خود بگویند . بله اگر مشکلاتی در زندگی دارند و میخواهند راهنمایی بگیرند این را باید غیر مستقیم بگویند . بعنوان اینکه دوستم مشکلی  دارد مطرح کنید . زیرا آیه هم لباس لکم و انتم لباس لهن . یعنی رازداری  کنید . و رازتان را به کسی نگویید . روایت ار علی (ع) داریم : جمع خیر الدنیا و الاخرت فی کتمان السر . اگر شما میخواهید خیر دنیا و آخرت را داشته باشید رازداری کنید . چرا نگوییم ؟ این ها محرم راز هستند ولی اگر شما رازتان را  که بین شما و همسرتان است بگویید که غالبا مشکلات است ،  مشکل ایجاد میکند . شما الان مشکلی با همسرتان دارید و این مشکل را به مادرتان منتقل می کنید ، الان اول زندگی هست و شما با هم هماهنگ نیستید ، آرام آرام هماهنگ میشوید و این مشکلات را به مرور حل میکنید ولی چون مشکلات را به خانواده تان گفتید بعداً پشیمان می شویید. چون آنها دیدشان نسبت به همسر شما عوض میشود و بد میشود و این حیف است . گذشته از این پدر و مادر موجود عاطفی هستند وقتی شما مشکلات را می گویید آنها رنج میبرند و متاسفانه دخالت میکنند و این دخالت ها گاهی پرده حرمت و حیاء را پاره میکند . کم هستند پدر و مادر هایی که خود نگهدار باشند و دخالت نکنند . وقتی اطلاعات می گیرند و یا منطقی و عقلانی دخالت کنند و کمک کنند .خیلی کم هستند . معمولا جانب دارانه و روی احساس بدون عقل و منطق و گاهی با داد و بیداد . یک مسئله کوچکی که با مرور زمان و با تدبیر میشد آنرا حل کرد تبدیل به بحران میشود . مواردی بوده که زوج جوان به جدایی کشیده اند و گذشته از این شما مشکلی از همسرتان می بینید و به خانواده تان می گویید آبروی شوهرتان را می برید و شوهرتان را سرزنش می کنند و دودش توی چشمان خودتان می رود و باعث کینه توزی مرد میشود و بعد لجبازی می کند . شما که به مامان و خواهرتان گفتید چه اطمینانی دارید که به کسان دیگری گفته نشود . کل سرجاوزاثنین شاها: هر سری که به دو نفر میگویید شایع میشود . البته معنایش این نیست شما پدر و مادرتان را غریبه بدانید اطلاعات به آنها بدهید ولی اطلاعات طبقه بندی شده ، یکسری اطلاعات مربوط به زن و مرد است ولی اگر اطلاعاتی بدهید که باعث کینه توزی نشود خوب است ولی اگر بخواهید خیلی مخفی کاری کنید و هیچ اطلاعاتی از زندگیتان ندهید ، ممکن است حساس تر شوند و آنها را بکشاند به اینکه به زندگی شما سرک بکشند . اطلاعاتی بدهید که آنها احساس کنند شما آنها را غریبه نمیدانید و اطلاعات آرام بخش باشد.
 •  خانمم انتظار دارد من مسائل خانواده ام را با او در میان بگذارم . آیا این درست است ؟
 • خیر. این توقع بیجایی نیست .  منظور ایشان اطلاعاتی خوب نیست . چون اطلاعات خوب را آقا می گوید و پیاز داغش را هم زیاد میکند . مثلا برادرش دکتری گرفته است این را مخفی نمیکند . منظور اطلاعاتی است که صلاح نیست گقته شود . یکسری اطلاعاتی نقص است . این باعث خدشه دار شدن خود شخصیت شخص میشود ، در واقع افت شخصیتی پیدا میکند و ممکن است خانم این مطلب را به خانواده خودش منتقل کند و شخصیت داماد جلوی خانواده اش پایین بیاید . این نکته مهم است . شما اطلاعاتی از خانواده تان به همسرتان می دهید وقتی رابطه تیره میشود عامل سرزنش است و ممکن است این  راز شایع شود و درطرف کینه توزی ایجاد کند .و بحث شیوع راز است و ممکن است این راز شایع بشود بنظر من اطلاعات کلی بدهید اشکالی ندارد . اطلاعاتی که طبقه بندی شده است ، را ندهید . آن چیزی که دغدغه ایجاد میکند این نیست که اطلاعات نمیدهد ، یکسری رفتارهای بد و ناشایست است مثلا آقا تا به خانواده اش میرسد در اتاق دربسته گفتگو میکنند این بد است یا در حضور خانم پچ پچ میکند یا دارند حرف میزنند تا خانم می آید سکوت میکنند یا  درباره ی موضوعی صحبت میکنند تا خانم می آید موضوع را عوض میکنند .این ها است که رنجش ایجاد میکند . اگر این ها نباشد یک اطلاعات کلی هم بدهند اشکالی پیش نمی آی

 •  برادرم مرتکب خطایی شد و من برای حفظ آبروی برادرم به دیگران و شوهرم هیچی نگفتم. حالا که فهمیده ، با من قهر کرده است و میگوید : چرا با من ، مثل غریبه ها برخورد کرده ای ؟
 • کاری که ایشان کرده اند کار درستی بوده است به جهت اینکه ما در دین مان داریم که اگر شخصی عیب برادر و خواهر را افشاء کند و به کسی بگوید حرام است و گناه دارد . بنابراین کار ایشان کار خوبی بوده است . این ویژگی خود نگهداری ، یک ویژه مفید برای انسان است که خیلی ها دارند و بعضی ها ندارند . هر مطلبی را نگوید بویژه اگر جنبه سر داشته باشد و اسرار دیگران باشد . این نشانه قوت روح و قوت اراده و کمال نفس و ظرفیت بالا است که بعضی این جنبه را ندارند ، گذشته از این ، موردی که ایشان فرموده اند که عیب برادر شان بوده است این افزون بر این است یک وقت مطلبی را می دانیم و نمی گوییم این مثبت است . یک وقت سری را از کسی است نگه میداریم . و این یک ویژگی الهی است زیرا از ویژگی خداوند ، ستارالعیوب است . من عیب های آدم ها را می پوشانم . در دعای کمیل می خوانیم خدایا با پوشاندن معایب من ، مرا رسوا و مفتضح نمی کنی و آبروی مرا نمی بری . چقدر ما در آموزه های دینی داریم که تاکید کرده اند رازدار باشید و کار شما خانم خیلی خوب بوده . روایتی از حضرت امام رضا (ع) داریم : مومن هرگز مومن واقعی نخواهد بود مگر اینکه راز بپوشاند . اصلا معروف است صدور الاحرار قبور الاسرار: دل آزادگان قبر سرها است . رسول اکرم (ص) فرمود : اگر کسی سر مسلمانی را بپوشاند خداوند در قیامت معایب یا اسرار او را می پوشاند . حالا این خانم فرمودند آقا قهر هم کرده اند . اگر این آقا همچنان قهر هستند تقاضا می کنم آشتی کنند چون دلیلی ندارد و حتی نظر من این است که باید تشویق هم بکنند زیرا ایشان به وظیفه  خود عمل کرده اند و جلوی گناه را گرفته اند .
 • آیا لازم است که زن و شوهر رازهای  قبلی زندگی خصوصی خودشان را بگویند ؟
 • نه خیر لازم نیست .اشکال هم دارد . سوال قبلی این بود که ، خانم کنجکاوی میکردند ، الان سوال این خانم این است که اگر خودم بگویم بهتر است . صداقت است . عده ای بعنوان یک رنگی و اینکه من و تو ما شده ایم ، می آیند رازهای زندگیشان را میگویند . این خیلی خطرناک است . مشکلات دارند .  ما روایاتی در مورد راز داریم . حضرت علی (ع) میفرمایند : حق کل سران یسان . حق هر سری این است که پوشیده بماند . امام صادق(ع) میفرماید : سرک من دمک فلا یجرین من غیر اوجادک.  سرتوازخون تو است و نباید دررگ دیگری جریان پیدا کند . مشکلات ایجاد میکند . حالا شما رازی داشتید، مثلا خانمی قبل از ازدواج ارتباطی داشته اند ، این را میگویند ، خوب همسرتان بهم میریزد،  بعد نظام فکری اش بهم میریزد ، خواب را از چشمش میگیرد و اعتمادش از شما سلب میشود . او میگوید همسر من ، که این را گفته ،  یعنی نود درصد داستان را به من نگفته است و چه خبر بوده ، خوب چرا میگویید ؟ خودتان هم دچار اضطراب میشوید . رازتان را به همسرتان می گویید ، دغدغه دارید ، نکند آقا به کسی بگوید . امام رضا (ع) فرمودند : سرک اسیرک ، فان افشیه سرت اسیر . سر تو اسیر توست اگر افشا کنی تو اسیر رازت میشوی . ممکن است همسر شما ف به دیگری بگوید . شما به همسرتان اعتماد کردی و گفتی ، خوب ایشان هم کسانی را دارند که مورد اعتمادشان هست و به آنها میگوید ، به مادر و خواهرشان اعتماد دارند ، شما به او گفتید و او هم به مادش میگوید و به مادر ش میگوید ، به کسی نگو . هر سری که از دو نفر گذشت شایع میشود . بعضی ها میگویند: کل سر جاوز الاثنین شاعا . سری که از دو لبتان در آمد شایع میشود. الان شما با هم خوب هستید . زندگی تنش دارد . مواردی ممکن است این تنش ها در دوران عقد به طلاق برسد و جدا بشوید . اگر شما به جدایی برسید ، طرف راز شما را میداند و ممکن است دشمن شما بشود . حالا اگر به جدایی نرسد ، در تنش ها ، این رازها ی شما چماق میشود . در مورد دوست داریم که آقا میفرمایند : سرت را به دوست نگو چون ممکن است فردا ،  دشمن تو بشود و از راز تو سوء استفاده کند . پس این که میگویند زن و مرد سنگ صبور هم هستند و محرم اسرارهم هستند یعنی چه ؟ معنایش این است که اگر در زندگی اتفاق افتاده ، به پدر و مادرو دیگران نگویید و مسائل زندگی خصوصیتان را نگویید و یا اینکه در زندگی با همسرتان ، مخفی کاری نکنید . و کار مرموز نکنید . زن و مرد باید از همدیگر چیزی را پنهان نکنند . این در زندگی درست است. نمونه هایی داریم که گله میکنند که،  من خانمش بودم و آخرین فردی بودم که مطلب را فهمیدم . یعنی تمام قوم و خویش ها و نزدیکان مطلب را شش ماه پیش میدانستند و تنها کسی که نمیدانسته ، من بودم . مثلا پدر و مادر آقا میخواهد به حج بروند و سه ماه بوده که مقدمات کار راآماده کردند و همه هم ، خبر داشته اند و بعد زنگ میزنند که ما داریم به حج میرویم . ایشان همسر شماست . گاهی خانم مطلب را به شوهرش نمیگوید . منظور از محرم بودن این است.   ولی شما راز زندگیتان را نگویید چون این مشکلات پیش می آید.