صیغه خواهر و برادری
قبل از ازدواج با پسر عمه ام رابطه داشته ام و حالا که ازدواج کرده ام ، رابطه ام ادامه دارد و صیغه خواهر و برادری خوانده ایم . آیا این درست است ؟
در اسلام ، ما چیزی بنام صیغه خواهر و برادری نداریم و فتاوی مراجع تقلید ما هم ، همین است و تنها راه ارتباط دختر و پسر،  فقط ازدواج است و صیغه خواهر و برادر ی با نامحرم ، مشروع نیست . این یکی از دامهای شیطان است . این اصلا دامی است  که برای متدین ها پهن میکند . کسی که خیلی با دین نیست ، این کار را میکند و برایش مهم نیست و دنبال راه کار هم نمیگردد ولی شیطان ، این دام را برای افراد متدین  پهن میکند . شیطان اول میگوید ، بعنوان خواهر و برادری و بعد که استارت زده شد ، کارش را بطور جدی شروع میکند . می گوید الان شما خواهر و برادر هستید . چرا دست همدیگر را نمیگیرید ؟ چون خواهرت است و گاهی رابطه برقرا رمیشود . آقا حس شهوانی بطرف ندارد و حس خواهر برادری دارند،  آرام آرام شروع میشود ، خواهر و برادر محدودیتهایی ندارند ، دیده بوسی می کنند،  سفر می روند ، این جوری شروع میشود و انسان در دام می افتد . وقتی دو تا نامحرم در اتاق هستند ، در را باز بگذارید . چون نفر سوم شیطان است . تا با همدیگر عشق ورزی نکنند ، حرام است. به قدر ضرورت با همدیگر صحبت کنند . اگر حرف جدی هم بیشتر از ضرورت باشد مکروه است . این بخاطر این پیامدهایش است . ما این قدر از این سوژه ها داشته ایم . در وجود ما غرایزی است که ما نمیتوانیم به خودمان مطمئن باشیم . کسانی که ادعا میکنند ما محکم هستیم ، شما از حضرت موسی محکم تر هستید که وقتی ، پشت سر دختران حضرت شعیب راه می رفتند ، گفتند : شما پشت سر من بیا ، شما از یوسف قوی تر هستید که بگفته قرآن ، اگر بخاطر یوسف نبود ممکن بود او هم به خطا برود و ما ، او را حفظ کردیم . شما از حضرت مریم محکم تر هستید ، وقت حضرت جبرییل بصورت یک جوان نزد حضرت مریم ظاهر شد به خدا پناه بردند . شما از حضرت علی قوی تر هستید که می گفتند من به دختران جوان سلام نمیکنم چون میترسم آن ثوابی که به دنبالش هستم ، از گناهش کمتر باشد . ما نمیتوانیم به خودمان مطمئن باشیم . شیخ مقدس اردبیلی ، یکی از عالمان شیعه این قدر ایشان با تقوی بودند لقب مقدس را به ایشان دادند . یعنی قدیس . صیغه مبالغه و از ایشان پرسیدند که اگر شما با یک خانم در اتاق تنها باشید چه میکنید ؟ گفتند : به خدا پناه میبرم . ما کجا ، مقدس اردبیلی کجا و حضرت علی کجا و ...
انسان نمیتواند به خودش مطمئن باشد . چون موجود عجیبی است . بخاطر همان غرایز است . خانمی فرمودند ، من شوهر دارم . با یک جوان ارتباط پیامکی دارم و یکسال است که من ، آن آقا را نمازخوان کرده ام . خانم چه میگویید ؟ حالا ادامه بدهید ، ببینید چه میشود ؟ بعد می بینید که گناهش خیلی بیشتر است . آقایی می گویند ازدواج کرده ام ولی با دختر دانشجویی ، فقط برای  کمک ، ارتباط دارم . خوب شما میتوانید از طریق موسسات کمک کنید . چرا به این دختر خانم ؟ این ها کلاه شرعی و دامهای شیطان است .
آیا صیغه ی خواهرو برادری وجود دارد ؟
پاسخ – خیر، چنین صیغه ای وجود ندارد. بر اساس فتواهای مراجع عظام صیغه ی خواهروبرادری مشروع نیست و تنها راه محرم شدن خانم و آقا، ازدواج است. صیغه ی خواهرو برادری راه کار شیطان برای افراد متدین است . در قرآن داریم که شیطان اعمال شما را زینت می کند.


در مورد صیغه ی محرمیت در مراسم خواستگاری توضیحاتی بفرمایید.
پاسخ – با توجه به اینکه آمار طلاق در سال اول زندگی بشدت بالاست (1/14 از طلاق ها یعنی از هر شش ازدواج یک طلاق در سال اول زندگی و پیش از سالگرد ازدواج انجام می گیرد و بیش از 43 طلاق ها زیر چهار سال بوده است)، باید مهارت انتخاب همسر را در فضای جوانان جامعه ترویج بدهیم. تا با توجه به آن مهارت ها به سراغ همسریابی  بروند.
وقتی وارد مرحله ی خواستگاری شدیم سه مرحله باید گذرانده شود: گفتگوی خواستگاری، تحقیق و مشاوره. بعد از گذشتن این سه مسیر، وقتی می خواستیم عقد بکنیم ،پیشنهاد می کنیم برای اینکه شناخت بیشتر بشود ،در ابتدا چند ماهی صیغه ی موقت بکنید و این را حلقه ی انتهایی شناخت قرار بدهید. وقتی در این مرحله مشکلی پیش نیامد می توانید عقد دائم را بخوانید.