غرایز جنسی و ارتباطات همسری


 اهمیت و ضرورت طرح مسئله ی ارتباطات غریزی چیست ؟
پاسخ – یکی از عوامل ایجاد اختلاف بین زن و شوهر همین ارتباطات غریزی است . تمام مشاوران در این مسئله اتفاق نظر دارند . تمام روانشناسان و متخصصان روابط انسانی اتفاق نظر دارند که عدم کامیابی زن و مرد در این ارتباطات غریزی و ناخشنودی و عدم موفقیت در این مسئله ، عامل مهمی است که زندگی ها را دچار مشکل می کند زیرا اگر زن و مرد در این قسمت مشکل داشته باشند ، این موضوع در تمام زندگی شان از جمله روی جسم ، روان و اندیشه و حتی روی اتباطات اجتماعی آنها اثر می گذارد . در علم روز ثابت شده است که اگر زن و مرد زندگی ارتباط غریزی درست و سالمی داشته باشند باعث ترشح بعضی از هورمون ها مثل اندرفین و اکسی توسین در وجود انسان می شود . اگر ترشح این هورمون ها متعادل باشد انسان احساس آرامش   می کند . کسانی که در این صحنه موفق هستند سرخوش تر ، خشنودتر و امیدوارتر هستند و در زندگی شان احساس خوشبختی می کنند . و برعکس کسانی که در این ارتباط غریزی مشکل دارند آفت و آسیب زیادی در زندگی شان وجود دارد . عدم موفقیت در این ارتباط غریزی انحرافات اخلاقی در زن و مرد بویژه در مرد بوجود  می آورد . و حتی اختلالات روحی و روانی در هر دو طرف بوجود می آورد و باعث پرخاشگری عصبی می شود . عدم کامیابی در این مسئله اختلالی در سیستم عصبی انسان ایجاد می کند و باعث پرخاشگری های عصبی می شود . ممکن است که در مواردی باعث پرخاشگری عصبی نشود ولی باعث بهانه گیری در زندگی بشود . آقای واتسون می گوید : ناهنجار غریزی بین زن و مرد علت بسیاری از بدبختی ها بین آنها است . در کشور ما کارشناسان معتقد هستند که هشتاد درصد مشکلات زناشویی به مسئله ارتباطات عریزی برمی گردد.
 آیا این درست است که یکی از مهمترین علت طلاق بی توجهی زن و شوهرها به مسئله ی ارتباطات غریزی است ؟
پاسخ – بله.  متخصصان در کنگره ی روان پزشکی اتفاق نظر داشتند که یکی از عوامل جدی طلاق در کشور ما همین مسئله است . مدیر روانپزشکی سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد که 60 درصد طلاق در کشور ما بخاطر این است که زن و شوهر در رفع نیازهای غریزی خودشان موفق نیستند . حتی ما در طلاق های عاطفی هم این مشکل را داریم. علت اینکه می گویند : طلاق بخاطر عدم موفقیت روابط غریزی است به این صورت است که زن و شوهر در این مورد مشکل دارند و دق ودلی هایشان را در جای دیگر نشان می دهند .  یعنی در مسئله ارتباطات غریزی کامیاب نیستند و جاهای دیگر تلافی می کنند . بیشتر بهانه جویی که منجر به کشمکش و درگیری ها و بعد طلاق می شود همین مسئله است . ما می خواهیم که شما مسئله ارتباطات غریزی را جدی بگیرید . حیای غیر عاقلانه که ایرانی ها دارند به آنها اجازه نمی دهد که مشکل خودشان را حل کنند و مشاوره کنند . گاهی ما در مشاوره متوجه مشکل آنها می شویم ولی خوشان با اینکه مشکل شان را می دانند به ما نمی گویند . حتی کتاب هم در این مورد نمی خوانند . پیامبر فرمود : حیا دو گونه است حیای عاقلانه و حیای احمقانه . متاسفانه حیا یک مانع جدی برای کسب اطلاعات بعضی ها است . حتی گاهی برای طلاق نزد دادگاه می روند ولی باز علت جداشدن خودشان را به قاضی نمی گویند . ما با طرح این مسئله می خواهیم از طلاق ها جلوگیری کنیم .
 آیا اسلام هم به مسئله ارتباطات وغرایز جنسی اهمیت داده است ؟
پاسخ – ما آموزه های بسیاری در این مورد داریم و اسلام به آن خیلی اهمیت داده است . خدا خودش این غریزه را در انسان قرار داده است و کار خدا بدون حکمت نیست . استفاده ی بهینه از این غریزه عامل مهمی در آرامش انسان است . این موهبتی است که خدا به انسان عنایت کرده است . خدا این غریزه را در مرد و زن قرار داده است و ازدواج را قرار داده است که این امر در مجرای خودش قرار بگیرد و بعد در مورد استقاده ی بهینه در این موضوع تاکیدهای زیادی کرده است . اسلام با تشویق زن و مرد که همسر قانونی هم هستند می خواهد نیازشان را برآورده کنند تا آنها به انحراف کشیده نشوند و عفیف بمانند . از امام صادق (ع) سوال کردند که چرا مسلمانان به رفع غرایزشان توجه می کنند ؟ امام فرمودند : بخاطر اینکه مسلمانان عفت خودشان را حفط کنند . در کتب اسلام برای این رفتار زن و مرد ثواب و پاداش معنوی درنظر گرفته اند . از دیدگاه اسلام ، ارتباط غریزی بین زن و مرد عبادت است . روایت داریم که در شبانه روز باید هشت ساعت کار ، هشت ساعت خواب و هشت ساعت عبادت داشته باشیم . برای بعضی ها سوال است که هشت ساعت عبادت ؟ عبادت از دیدگاه اسلام منحصر در نماز و دعا و ... نیست . ما یکسری  اعمال داریم که به ظاهر عبادت نیستند ولی در واقع عبادت هستند . مثل ارتباطات غریزی بین زن و شوهر . رسول اکرم     می فرماید : اگر مردی به سمت همسرش برای رفع نیازش حرکت کند دو تا فرشته این آقا را در آغوش می گیرند ، او مثل مجاهد در راه خداست . وقتی او به همسرش نزدیک می شود تمام گناهانش می ریزد همانطور که برگهای درخت می ریزد . و وقتی غسل می کند تمام گناهان او شسته می شود و می رود . در اسلام محدودیت هایی است . پدر و مادر و فرزندان با هم محرم هستند ولی حق ندارند به تمام قسمت های بدن هم نگاه بکنند و این کار حرام است . تنها موردی که هیچ گونه محدودیتی ندارند زن و مرد هستند . این بخاطر این است که آنها بتوانند از این موهبت الهی بهترین استفاده را بکنند . حتی در ارتباطات غریزی بین زن و مرد هیچگونه محدودیتی وجود ندارد مگر موارد خاص . مثلا وقتی زن در دوره ی عادت ماهیانه است اسلام اجازه نمی دهد که آنها ارتباط برقرار بکنند . این محدودیت ها هم حکمتی دارد که آن هم برای سلامتی روح و روان انسانهاست .
 نگاه اندیشمندان و نویسندگان غربی در مورد غرایز جنسی زن و مرد چیست ؟
پاسخ- آنها هم در این مورد خیلی جدی هستند. آنها چون در این زمنیه محدودیت کمتری هم دارند ، بیشتر از اسلام به این قضیه توجه دارند . الان در دنیای غرب رشته ای بنام رفتارشناسی جنسی دارند که این یک رشته ی تخصصی علمی است. آنها روی این رشته کار می کنند . در حال حاضر در کشور ما هم به این مسئله توجه می شود. نویسندگان در غرب کتابهای زیادی در این مورد نوشته اند که بیشتر این کتابها در ایران ترجمه و چاپ شده است . آقایان دکتر هانا استون ، دکتر آبراهام استون و دکتر دیوید روبن کتابهای خوبی دراین زمینه دارند . غرایز دو تا بحث دارد : یکی بحث کلیات و یک بحث هم رفتار شناسی جنسی است . در کشور ما هم نویسندگانی در این بحث وارد    شده اند . غربی ها در زمینه ی آموزش خیلی از ما جلوتر هستند زیرا محدودیت های آنها مثل ما نیست . خط قرمزهای آنها با ما فرق می کند . آنها حتی در رسانه های عمومی شان هم می توانند آموزش بدهند ولی ما نمی توانیم . ولی ما باید بدانیم که این مباحث فقط محدود به رسانه ی عمومی نیست . متاهلین می توانند از طریق کتاب ، همایش و سمینار آموزش ببینند . ما می توانیم آموزشگاه هایی داشته باشیم که به مخاطبین ( متاهلین ) آموزش بدهند . ما برای آموزش رانندگی و زبان آموزشگاه داریم . اهمیت این آموزش از آموزش رانندگی و زبان کمتر نیست . آموزش رانندگی یک ضرورت اجتماعی است ولی این مسئله هم یک ضرورت است . ما نمی خواهیم مثل غربی ها هر دریچه ای را به روی نوجوان و جوانان مان باز کنیم . فضای غرب و دین و ... آنها با ما فرق می کند .
 وقتی من از خانمم می خواهم که به نیازهای غریزی من توجه بکند به من     می گوید که مگر ما فقط برای این مسئله ازدواج کرده ایم ؟ او فکر می کند که این رفتار حیوانی است و می گوید که از این رفتارها خوشش نمی آید . راهنمایی بفرمایید .
پاسخ – ممکن است که حرفهای ایشان دو تا منشا داشته باشد. یکی اینکه این خانم با ماهیت غریزه در وجود انسان آشنا نیست یا اینکه ایشان می دانند و خودشان اختلال جنسی دارند مثلا اختلال میل جنسی کم کار دارند یا انزجار جنسی دارند . این خانم دارد فرافکنی می کند و برای مشکل شان محمل می سازند . این خانم می داند که این رفتار حیوانی نیست . غریزه در وجود انسان دو بعد دارد . یک بعد مادی و یک بعد معنوی دارد . یعنی صرفا حیوانی نیست . بویژه از نظر اسلام این یک امر مقدس است . این غریزه عشق و محبت می آورد ، نشانه ی محبت بین زن و مرد است و باعث تداوم زندگی مرد و زن می شود . اهداف ذاتی ازدواج بخاطر همین مسئله است . در قرآن داریم که از جنس خودتان زوج هایی آفریدیم که در کنار آنها آرامش پیدا کنید . یکی از راههای آرامش غرایز بین زن و مرد است . آرام بخش های دیگر نمی تواند جای این را بگیرد .  البته زن و مرد از طریق  ارتباط عاطفی هم کسب آرامش می کنند . وقتی آنها به یکدیگر اظهار محبت می کنند احساس آرامش می کنند . اگر این خانم ارتباط غریزی  را از زندگی شان حذف کنند انگیزه ی زندگی شان از بین می رود. یا حداقل مرد شما انگیزه وامیدش را از دست می دهد . بردگانی که در قدیم عقیم می شدند ماهیت خودشان را از دست می دادند ، امید و انگیزه شان را از دست می دادند . و آنها شخصیت غیر طبیعی پیدا می کردند . اگر یک پیر مرد هفتادساله با یک پیز زن هفتادساله با هم ازدواج کنند ممکن است که ازدواج آنها بر اساس رابطه عاطفی باشد ولی دو تا جوان وقتی با هم ازدواج می کنند زندگی شان بدون بحث غریزه ی جنسی نمی تواند پایدار باشد . این خانم اگر از ماهیت غریزه اطلاع ندارند می توانند اطلاعاتی بدست بیاورند ولی اگر مشکل و اختلال دارند باید به متخصص مراجعه کنند .
ارتباط جنسی یک امر مقدس است و ثواب معنوی دارد . احکام اسلام بر اساس فطرت انسانهاست . کاتولیک حرکت ازدواج را یک حرکت ضد معنوی می داند . در ادیان غیر ابراهیمی مثل بودیسم این را ضد معنوی می دانند . البته در مسیحیان فقط کاتولیک این طوری است ولی مذاهب دیگر این جوری نیست . منشا فکر آنها این است که چون حضرت مسیح ازدواج نکرده اند ازدواج ذاتا پلید بوده است . ازدواج کاملا الهی است .
خانم من هر وقت با من مشکل پیدا می کند به نیازهای غریزه جنسی من  بی توجهی می کند و از این مسئله بعنوان اهرم فشاربرعلیه من استفاده می کند. آیا کار او درست است ؟

پاسخ – کار این خانم خیلی خطرناک است . بعضی از خانم ها برای مجازات و تنبیه مردشان یا برای رسیدن به اهداف و خواسته هایش این کار را می کنند . این خانم ها مرد شناس نیستند . زن عشق ورز است و مرد عشقباز است . غرایز برای زن در اولویت اول نیست و ساختار وجودی زن طوری است که زن می تواند خودش را نگه دارد ولی مرد این طوری نیست . برای مرد غرایز در اولویت است . اگر همسر مرد ، او را تحت فشار قرار بدهد و نیاز غریزی او را برآورده نکند ، در واقع خانم دام بزرگی برای همسرش پهن کرده است زیرا این آقا در اجتماع است و در اجتماع رنگارنگی زیاد است و چون نیاز او برآورده نشده است ممکن است به انحراف کشیده بشود . مردی که در خانه اشباع نشده باشد به دنبال ساندویج و فست فودها می رود . آموزه های دینی ما در این قضیه بیشتر خطاب به خانمها است . رسول اکرم می فرماید : خدا لعنت کند زنی که مردش اظهار نیاز غریزی می کند و او می گوید : بعدا . وقتی آقا نیازش برآورده نشود شما را دچار مشکل می کند . زن حس تملک دارد و دوست دارد که مردش مال خودش باشد .  گاهی خانم محدودیتهای جسمی یا روحی دارد . گاهی نیازهای غریزی زن به صفر     می رسد . در اینجا آقایان باید همسرشان را درک کنند .
 خلاصه ای در مورد اهمیت و ضرورت مسئله ی ارتباطات غریزی بفرمایید .
پاسخ – تمام روانشناسان و متخصصان روابط انسانی اتفاق نظر دارند زوج هایی که در ارتباطات غریزی و همسری خود مشکلی ندارند ، از زندگی خشنود هستند . یکی از لوازم مهم زندگی مشترک ارتباطات غریزی است ، این ارتباط اثرگذار است زیرا بر جنبه های مختلف زندگی انسانها اثر می گذارد بر جسم ،روح ، روان و جسم ما اثر    می گذارد و حتی بر روابط اجتماعی . اگر رفع این غرایز درست صورت بگیرد بعضی از هورمون ها در بدن مثل اندروفین و اکسی توسین متعادل ترشح می شود و این ترشح باعث آرامش در انسان می شود . اگر زن و مرد در این زمینه مشکل داشته باشند باعث آفت و آسیب می شود و ممکن است که آنها دچار انحرافاتی بشوند و یا باعث اختلالات روحی و روانی می شود . یکی از علل پرخاشگری عصبی آقایان و خانم ها بخاطر همین است . بهانه گیری و بهانه جویی هایی که به نزاع کشیده می شود یا درگیری هایی که منشا طلاق و جدایی است بخاطر این ارتباطات است . مدیر بخش روانپزشکی سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد : 60 درصد طلاق های کشور ما بخاطر  مسئله ی ارتباطات غریزی است . حتی درصدی از طلاق های عاطفی هم به همین علت است . خانم ها و آقایانی که در این زمینه مشکل دارند اکثرا بخاطر حیایی که دارند  مشکل شان را حل نمی کنند. البته این حیای عاقلانه نیست . پیامبر نخستین معلمی بودند که  غرایز جنسی و ارتباطات همسری را آموزش می دادند . و بعد ائمه این مسئولیت را بعهده داشتند . نگاه اسلام به غرایز یک نگاه مقدس است . از دید اسلام ارتباط غریزی بین همسران عبادت است و ثواب دارد . پیامبر فرمودند : وقتی یک مردی به سمت همسرش بخاطر رفع نیاز خودش می رود ، دو تا فرشته او را در بر می گیرند وقتی او به همسرش نزدیک می شود گناهانش می ریزد و وقتی غسل می کند تمام گناهانش از بین می رود . غربی ها هم به این مسئله ی خیلی اهتمام دارند . در غرب یک رشته ای بنام رفتار شناسی جنسی هست که پژوهشگران روی آن کار می کنند . آنها به آموزش غریزی اهمیت می دهند . ما هم به آموزش از طریق کتاب و همایش نیاز داریم . این رفتار هم بُعد مادی و هم بُعد معنوی دارد . این رفتار عشق و صمیمیت می آورد و باعث می شود قهر بین زن و مرد از بین برود . خانمها نباید این مسئله را بعنوان یک اهرم فشار برای آقایان قرار بدهند . بعضی ها برای تسلیم کردن مردشان و یا برای اینکه به اهداف شان برسند از این رفتار بعنوان اهرم استفاده می کنند . این کار بسیار خطرناک است . اگر نیاز مرد برطرف نشود بخاطر ویژگی هایی که خدا در مرد قرار داده است ممکن است که مرد منحرف بشود .
 در زمنیه غرایز جنسی و ارتباطات همسری کتابهایی معرفی کنید .
پاسخ – کتاب مریخی ها و ونوسی ها در ارتباط جنسی سالم نوشته ی دکتر جانگِری ، این کتاب مشتمل بر سیزده فصل است . در این کتاب نویسنده تفاوتها را بررسی می کند . کتاب راهنمای خانواده آشنایی با مسائل جنسی و زناشویی نوشته آقای علی اکبری . این کتاب مشتمل بر هشت فصل است . در این کتاب در مورد سرد مزاجی زنان و درمان ناتوانی جنسی مردان صحبت شده است .
خانم من در زمان عقد تن به ارتباطات همسری نمی دهد و خجالت می کشد . آیا در این مسئله خجالت کشیدن خوب است ؟ 
پاسخ – خیر ، خجالت کشیدن در این مسئله خوب نیست . این حیای غیرعاقلانه است . بعضی ها تعریف حیا را نمی دانند . حیا یعنی اینکه ما کار ناشایست و ناپسند انجام ندهیم . آیا ارتباط غریزی همسران کار ناپسند و ناشایستی است ؟ در اسلام رفتارهای ناشایست را برای ما روشن کرده است . اسلام در مورد پوشش و آرایش خانم ها دستوراتی داده است و اختلاط زنان با نامحرم و رفتارهای تحریک آمیز آنها را منع کرده است ولی همین اعمال زن را در مقابل همسرش مطلوب می داند . پیامبر فرمود :  بهترین زنان شما کسی است که وقتی با مردش خلوت می کند حیا را کنار می گذارد و وقتی با همسرش همراه می شود و در جامعه است لباس حیا را می پوشد . خوب است که این خانم مشاوره ای داشته باشد . شما می توانید با تمرین ، تظاهر ، تلقین و القای تدریجی این مشکل را حل کنید . این خانم به نیازهای همسرش در دوران عقد پاسخ نمی دهد . و ممکن است که این مرد به انحراف کشیده بشود . شما حس تملک دارید و اگر همسرتان به خطا برود شما رنج می برید . سردی این خانم مرد را نسبت به زندگی دلسرد        می کند. در روایات ما روی گرم بودن زن تاکید شده است . زن باید گرم مزاج باشد و نشاط غریزی داشته باشد . پیامبر فرمود : بهترین زنان شما زن عفیفه ای است که گرم مزاج باشد. یعنی خانمی که نشاط غریزی برایش مهم باشد. وقتی توصیه می شود که خانمی جلوی شوهرش حیا نداشته باشد ، توصیه می شود که در بیرون ده برابر حیا داشته باشد . وقتی خانم ها به هر دو قسمت این توصیه ها عمل نمی کنند ممکن است که  مردشان برداشت های بدی نسبت به آنها داشته باشند .
 به جز مسئله ی حیا چه علت هایی دیگری وجود دارد که خانم ها از برقراری ارتباط همسر و غریزی اجتناب می کنند ؟
پاسخ- خانم هایی که تجربه ای با جنس مخالف نداشته اند و سعی داشتند که عفت و پاکدامنی شان را حفظ کنند ، ممکن است که در اوایل استرس و اضطراب و حیا داشته باشند ولی این چند روزی بیشتر طول نمی کشد . اگر از این بیشتر طول کشید در اینجا دیگر مشکل حیا نیست . ممکن است که مشکل روحی و روانی باشد . ازدواج هایی که از نظر سنی غیر عادی هستند معمولا دچار این مشکل می شوند یعنی ازدواج آقا بیست و هشت ساله و خانم پانزده ساله . گاهی فاصله ی سنی مناسب است ولی ازدواج تحمیلی بوده است . یعنی آقا را بر خانم تحمیل کرده اند و حالا که آنها باهم ازدواج کرده اند خانم با آقا ارتباط همسری برقرار نمی کند زیرا به او رغبتی ندارد و او را دوست ندارد. گاهی آقا در ارتباط اولیه خود با همسرش یک رفتار عجولانه و شتابزده داشته است و با این رفتار ، خانم دچار استرس و مقاومت روانی می شود . آقایان نباید رفتار شتاب زده در برقراری ارتباط همسری داشته باشند . آقایان ابتدا باید به همسرشان امید بدهند و از نظر عاطفی به همسرشان محبت کنند و به همسرشان دلگرمی بدهند . ممکن است که منشار روحی و روانی داشته باشد . ممکن است که این خانم پدر ستمگری داشته اند و این آقا همسرش را می زده واین دوران کودکی در ضمیر خانم ثبت شده است و یک تصویر بدی از مرد در ذهن این خانم جای گرفته است . این بچه ها معمولا ازدواج گریز می شوند ولی بعضی مواقع خانواده با اصرار او را وادار به ازدواج می کنند . علت دیگر این است که بعضی خانواده ها در تربیت افراط می کنند . مثلا بعضی پدر و مادرها برای اینکه دخترهایشان با جنس مخالف ارتباط برقرار نکنند او را بشدت از جنس مخالف می ترسانند. این در ضمیر ناخودآگاه او می ماند و هنگام ازدواج از همسرش می ترسد و احساس گناه می کند . ما نباید در تربیت افراط بکنیم و دائم بگوییم که این ارتباط گناه دارد . گرایش به جنس مخالف غریزی است و خدا قرار داده است .ما باید به فرزندان مان بگوییم که این غریزه محدودیت دارد و باید در مجزای خودش قرار بگیرد. گاهی ممکن است که اختلال جنسی باشد . مثلا اختلال میل جنسی کم کار یا انزجار جنسی ، اینها غالبا هورمونی است و درمان دارد . این خانم می تواند مشاوره کند. من مراجعه کننده ای دارم که هفت سال است که ازدواج کرده اند ولی خانم هنوز دوشیزه است . اگر مشاوره بتواند به شما کمک می کند و اگر نتواند شما را به متخصص مربوطه ارجاء می دهد . باید اطلاع رسانی بیشتر بشود . خیلی از مراکز خودشان مراکز مشاوره دارند . مشکلات روانی چون بروز خارجی ندارد کمترمورد توجه قرار می گرد برعکس بیماری سرماخوردگی که باعث تب و سردرد می شود. باید بحث مشاوره در کشور ما بیشتر جابیفتد .
 شش ماه است که ازدواج کرده ام ولی همسرم همچنان دوشیزه است . آیا مشکل حل می شود ؟
پاسخ – این مسئله ی واژینیسم است . قبلا دراین مورد توضیح داده شده است. می توانید این مطلب را در سایت شبکه جستجو کنید . همچنین در کتاب گلبرگ زندگی دو هم این مطلب آمده است . واژینیسم اختلال کنش جنسی در خانم ها است . در واقع یک کج کاری جنسی در بانوان است. یک فرایند جسمی ، روحی و روانی باعث ترس و درد در خانم می شود و این باعث می شود که خانم نتواند با همسرش ارتباط برقرار بکند و دوشیزه می ماند . چون آقایان ما از این مسائل آگاهی ندارند دلسرد می شوند و حتی ممکن است که به فکر جدایی هم بیفتند .این یک مشکل است ولی بحران نیست . آقا فکر می کند که همسرش سرد مزاج است ولی الزاما این طور نیست . اختلال انزجار جنسی با واژینیسم فرق می کند. ممکن است که خانم گرم مزاج باشد ولی مبتلا به اختلال واژینیسم باشد. کسانی که در دوران عقد هستند دقت کنند که شتابزده عمل نکنند و از زور و قلدری استفاده نکنند . ما ابتدا به متخصص زنان و زایمان ازجاء می دهیم . آنها ابتدا توصیه هایی می کنند و بعد ژل های بی حس کننده یا درمان های ضد انقباض تدریجی تجویز می کنند ، هشتاد درصد این مشکل حل می شود . اگر مشکل حل نشد ما به روانپزشک ارجاء می دهیم که با دارو یا رفتار درمانی مشکل را حل می کنند .

این ممکن است که مشکل جسمی باشد یا بخاطر التهاب داخلی یا خارجی باشد یا ممکن است در دوران کودکی مادر او را زیادی ترسانده است که با بدن خودش بازی نکند و وقتی این دختر ازدواج می کند در مقابل همسرش مقاومت نشان می دهد . ممکن است بخاطر اضطراب و استرس باشد. ممکن است که آقا برخورد خوبی نداشته است و اضطراب را ایجاد کرده است . اسلام دستورهایی آرام بخشی برای شب زفاف دارد تا جلوی این مشکلات گرفته بشود. اینها بخاطر ساختار وجودی زن است. ما نباید قیاس به نفس بکنیم .
 اگر صحبت در مورد غرایز جنسی و ارتباطات همسری حیای عاقلانه است پس چرا شما بیشتر در این مورد صحبت نمی کنید ؟
پاسخ – اگر ما می خواهیم در این مورد صحبت کنیم باید ادبیات ویژه ای داشته باشیم . قرآن هرگاه در این مورد صحبت کرده است با کنایه حرف زده و بطور مستقیم صحبت نکرده است .آیه 43 سوره ی نساء در مورد لمس کردن صحبت کرده است ولی منظورش ارتباط غریز است یا در آیه 187 سوره بقره در مورد گفتگو با همسر صحبت کرده است که منظورش همان ارتباط غریزی همسر است . خدا کلمه ی مباشرت را بکار می برد که مودبانه است . آیه 236سوره بقره می فرماید : تا وقتی دست تان به همسرتان نخورده است که منظور ارتباطات همسری است . ما باید در لفافه و غیر شفاف این مسائل را مطرح بکنیم و قرآن را الگو قرار بدهیم .
 چند کتاب معرفی کنید .
پاسخ – کتاب معجزه ی صمیمیت جلد دو ( همزیستی ) زهره اسماعیل بیگی و حمیدرضا غلامرضایی ، این کتاب سه جلد است و کتاب خوبی است. نویسندگان این کتاب مطالب خوب کتابها را گل چین کرده اند . درجلد دوم این کتاب فصل چهارم و پنجم در مورد بحث ما است . محور اصلی این کتاب مسئولیت مرد در رابطه با مسائل غریزی و مسئولیت خانم و همچنین مسئولیت مشترک زن مطرح شده است . کتاب پاسخ به مسائل جنسی نوشته ی دکتر هانا استون و آبراهام استون ترجمه ی ترازالله اخوان. این کتاب مشتمل بر ده فصل است ، در دو فصل بیولوژی زن و مرد را مطرح شده است. یعنی ویژگی ها و تفاوت مرد و زن را گفته است .فصل هشتم مربوط به اختلالت جنسی مثل واژینیسم است . کتاب دانستنیهای نوین جنسی و زناشویی نوشته ی هانا و آبراهام استون است . در این کتاب در مورد اختلالات جنسی و درمان آن صحبت شده است . همچنین بحثی بنام ناهنجاریهای جنسی ، بحث خودآزاری جنسی و دیگر آزاری جنسی مطرح شده است .
 آیا توجه زن و مرد به رفع غرایز جنسی فقط مربوط به زندگی مشترک زناشویی است یا اینکه زن و مرد در زمان عقد هم می توانند با هم رابطه ی زناشویی داشته باشند ؟
پاسخ – گاهی این سوال را در مورد دوران نامزدی به معنای حقوقی آن از ما می پرسند . از ابتدای خواستگاری تا قبل از عقد ، دوران نامزدی به معنای حقوقی نامیده می شود . بعضی می پرسند که ما خواستگاری رفته ایم و قرار است که با هم ازدواج کنیم و به هم محرم نیستیم ، آیا ما می توانیم در این دوره با هم ارتباط غریزی داشته باشیم . خیر شما در این دوره نمی توانید با یکدیگر ارتباط غریزی داشته باشید . این کار حرام است .
.حتی اگر در این دوره دست همدیگر را هم بگیرند حرام است . حتی اگر عشق ورزی بکنند و عاطفه هم خرج همدیگر بکنند حرام است . فتاوای مراجع تقلید این است که نامزد نامحرم هیچ فرقی با نامحرم های دیگر ندارد. اگر این زن و مرد این رفتارها را باهم داشته باشند ،اگر به ازدواج منتهی نشود احساس گناه می کنند . این محدودیت ها برای مصونیت است . دختر خانمی که عقد آقایی نشده است اگر اجازه بدهد که آقا دست او را بگیرد ،او یک دختر سهل الوصول می شود و آقایان از دختر سهل الوصول خوششان نمی آید و ممکن است که دچار تردید بشوند .
از لحظه ای که صیغه ی عقد دائم خوانده بشود خانم به آقامحرم است و این دو با هم همسر می شوند و می توانند هر ارتباطی با هم داشته باشند به جز مواردی که  حرمت هایی در شرع مقدس دارد که آن برای همه است . بعضی از خانواده ها در دوران عقد اجازه نمی دهند که خانم و آقا با هم باشند . و در مورد ارتباط آنها سختگیری می کنند . این کار غلط است. این کار خلاف آموزه های دینی و فتواهای ماست . با این کار جوان عقده ای و انتقام جو می شود و بعدا از شما و دختر شما انتقام می گیرد . در ضمن اگر این دوهمسر دچارانحرافی بشوند شما در گناه آنها شریک هستند. سعی کنید تعصبات بیجا نداشته باشید. یک گروه از خانواده ها دخترشان را کاملا آزاد می گذارند و حتی برای شان مهم نیست که دخترشان پا را فراتر از ارتباط دوران عقد بگذارد . مراجع فرموده اند : در دوران عقد خانم و آقا می توانند با هم ارتباط داشته باشند ولی بهتر است آنچه که درعرف ما مربوط به شب زفاف می شود را رعایت کنند . بعضی از خانواده ها این را رعایت نمی کنند. مادرها باید به دختران خودشان آموزش بدهند که مراقب خودشان باشند . اگر خانم با همسرش ارتباط داشته باشد و در دوران عقد دوشیزه نباشند یک آفت برای دختر خانم و یک آفت برای آقا پسر دارد . دوران عقد دوران تجدیدنظر است . اگر کار خانم و آقا به جدایی بکشد کار خانم برای ازدواج بعدی اش سخت می شود . اثبات اینکه اینکار با همسر خودش اتفاق افتاده کار سختی می شود و یک جورهایی موضع تهمت است . اگر آقا ارتباطی برقرار بکنند و بعد خانم دوشیزه نباشد اگر کار به جدایی بکشد آقا باید مهریه ی کامل به خانم بدهد . پس به عرف عمل کنید و جلوی این آفت ها را بگیرید.  
 آیا روابط غریزی فقط برای آقایان ثواب دارد ؟ آیا زنها فقط برای خدمت به مردها آفریده شده اند؟
پاسخ – رفتاری که مربوط به زندگی مشترک است و دونفر در آن سهیم هستند ، هیچ وقت به یک نفر ثواب نمی دهند. قطعا ثواب برای هر دو نفر هست . پیامبر فرمود : وقتی مرد به سمت همسرش می رود ، دو تا فرشته او را در آغوش می گیرد و او مثل مجاهدی در راه خدا است و وقتی به همسرش نزدیک می شود گناهانش می ریزد همانطور که برگهای درخت می ریزد و وقتی غسل می کند تمام گناهانش شسته می شود و می رود . در ادامه ی روایت خانمی سوال می کنند ای پیامبر ، پدر و مادر من فدای شما ، این برای آقایان پس برای خانم ها چه ؟ پیامبر می فرمایند : این ثواب برای خانمها هم هست . اجراین خانمها خود خداست . در روایت دیگری داریم که وقتی زن و مرد بهم نزدیک می شوند وغسل می کنند . به ازای هر قطره آبی که روی موهای آنها یعنی هم خانم و هم آقا ریخته می شود ثواب نوشته می شود و یک گناه را پاک می کنند . روایت دیگری داریم که وقتی زن و مرد بهم نزدیک می شوند ، هفتاد هزار فرشته بالهایشان را زیر این خانم و آقا پهن می کنند و رحمت خدا بر آنها نازل می شود و به تعداد قطره های آبی که روی زمین ریخته می شود خداوند در بهشت برای آنها خانه ای بنا می کند . روایاتی را که برای مرد فرموده اند و مرد را ترغیب می کنند ، باز نفع این کار به خانم ها می رسد . این روایات می خواهد آقایان را ترغیب کنند که به سمت همسرس خودشان بروند و به سمت نامحرم نروند . امام صادق (ع) می فرماید : وقتی مومنی به همسرش نزدیک می شود و غسل می کند ،شیطان گریه می کند و داد می زند که از پروردگارش اطاعت کرد و گناهانش بخشیده شد . نگران نباشید. کار خدا روی حکمت است .
این طور نیست که خانم ها برای خدمت به آقایان آفریده شده باشند . روایت داریم که اگر زن وسیله ای را برای مردش جابجا بکند ثوابش برابر است با یک سال عبادت همراه با تهجد . روایت داریم کسی که برای زن و بچه اش زحمت می کشد مثل مجاهدی در راه خداست. زندگی مشترک است. خانم یکسری وظایفی دارد و خدماتی به همسرش می دهد و آقا هم یک سری وظایفی دارد و خدماتی می دهد . اینکه زن خدمتکار زن باشد خلاف آموزه های دینی است .  
 چرا در روایات ما در مورد رفع غرایز آقایان بیشتر به خانم ها توصیه شده است ؟
آموزه های دینی بیشتر به خانم ها در این مورد تاکید می کنند . چون مرد ویژگی هایی دارد که منحصر به فرد خودش است مثل عشق بازی . غرایز برای مرد در اولویت است . لذا آمیزه ها در این مورد خطاب به خانم هاست که به نیاز مردشان توجه کنند. از طرفی ما بسیار آموزه داریم که خطاب به آقایان شده است که از جهت ارتباط عاطفی و ابزار محبت به خانم توجه کنند . با خانم حرف بزنند و بگویند که او را دوست دارند . زیرا خانم عشق ورز است . این تاکیدها بخاطر ویژگی های زن و مرد است . فرموده اند : اگر مردی کنار خانمش بنشیند ، این کار نزد خدا محبوبت از اعتکاف در خانه ی خداست . فرموده اند کسی که محبتش به زنش بیشتر است ایمانش نسبت به خدا بیشتر است . هشتاد درصد انحراف آقایان به خاطر غرایز است و هشتاد درصد انحراف    خانم ها بخاطر عواطف است . البته به آقایان هم در مورد نیازهای غریزی خانم ها تاکید شده است . ما روایاتی در مورد رفتارشناسی زن و مرد داریم . خانم ها و آقایان باهم تفاوت دارند . یکی از تفاوت خانمها و آقایان در سرعت و کندی است . آقایان سریع هستند و خانم ها کند هستند البته این حکمت دارد. این در کارها خودش را نشان می دهد . آقا به سرعت یک کفش می خرد ولی خانم ده تا مغازه را می بیند و باز می گوید که ببینیم فردا چه می شود . سرعت در راه رفتن هم مشهود است.  حتی در آماده شدن خانم ها خیلی کندتر از آقایان هستند. سرعت و کندی در بحث غرایز هم هست . این به خصوصیات کلی نگری آقایان و جزئی نگری خانم ها هم ارتباط دارد . در رفع غرایز مرد سریع و زن کند است . از نظر زیست شناختی مردها سریع هستند و در عرض سه الی پنج دقیقه برانگیخته می شوند ولی خانم ها در حدود ده الی پانزده دقیقه طول  می کشند تا برانگیخته بشوند . هورمون هایی که مسئولیت برانگیختی در مرد را دارند سریعتر ترشح می شوند . این بحث کاملا علمی است . دکتر جانگری و دکتر استون روی این مطلب در کتابهایشان مانور می دهند . امیرالمومنین می فرماید : اگر شما     می خواهید به همسرتان نزدیک بشوید عجله نکند زیرا دنیای زن با دنیای مرد فرق    می کند . پیامبر فرمود : وقتی یکی از شما می خواهد به همسرش نزدیک بشود مانند پرندگان رفتار نکند حوصله به خرج بدهد . خیلی از آقایان دنیای همسرشان را درک نمی کنند . خیلی از آقایان این نکته را رعایت نمی کنند . از نظر روحی و روانی و اخلاقی و جسمی زن لطمه می بیند . یکی از علل جدی پرخاشگری خانم ها بخاطر همین مطلب است . گاهی ممکن است که خانم بخاطر این مشکل دچار ناامیدی بشود یا دچار انحراف یا سرد مزاجی بشود . گاهی خانم ها در ابتدا مشکلی نداشته اند ولی بخاطر خاطره ی تلخی که دارند دچار سردمزاجی می شوند . گاهی قسمت هایی از بدنشان درد می گیرد و دچار مشکل جسمی می شوند . آقایان به این بحث توجه کنند. فرمودند : زن کز بر مرد بی رضا برخیرد  زان خانه و زان سرا بلا برخیزد.
همانطور که به زنان توصیه می کنید که به نیازهای همسرشان توجه بکنند ، به آقایان هم تاکید کنید که موقعیت زن را در ایام خاصی که عذری دارد یا آمادگی ندارد درک کنند .

پاسخ – وقتی خانم عذر دارد ایام خاصی است و آن ایام عادت ماهیانه است . خانم ها در مقاطعی از زندگی شان حالت عادی ندارند و کلافه هستند. خانم ها در ایام عادت ماهیانه کلافه و سردر گم هستند. در این ایام خانم ها از نظر جسمی ضعیف هستند ، گوش هایشان وز وز می کند و حالت تهوع و سرگیجه دارند ، درد کمر ، سردرد و خستگی زودرس دارند و هورمونهای جنسی شان فروکش می کند . یکی ازعوامل فروکش کردن هورمون های جنسی فشارهای روحی است . خانم ها سه روز قبل از ایام عادت ماهیانه و در ایام عادت ماهیانه احساس نیاز غریزی شان صفر است . آقایان به این مطلب توجه ندارند و خانم را با خودشان مقایسه می کنند . آقایان مثل خورشید هستند. خانم ها مثل ماه هستند. یک وقت ماه کامل و یک وقت ماه نیمه و یک وقت ماه هلال هستند . خانمها در سه روز قبل ازعادت ماهیانه و در ایام عادت ماهیانه هلال هستند. آقا نه تنها ازنظر عاطفی به همسرش توجه نمی کند بلکه غرایز را از همسرش طلب می کند. اگر این طلب همان رابطه ی خاص باشد از نظر شرعی حرام است . اگر این ارتباط از طریق غیر متعارف برقرار بشود بعضی مراجع شیعه می فرمایند که حرام است وعده ای  می فرمایند که کراهت شدید دارد و علمای اهل سنت می گویند : حرام است . مراجعی که می فرمایند کراهت شدید دارد درصورتی است که دو تا شرط نباشد. یعنی زن راضی باشد و آزار نبیند. از نظر پزشکی و بهداشتی آفاتی دارد . اگر آقایان در این ایام با خانم شان مدارا کنند خانم حالش تغییر می کند . دو الی سه روز بعد از پاک شدن و تا روز پانزدهم زن ماه کامل است و در بقیه ایام ماه نیمه است . اگر مرد این نکته را رعایت بکند می تواند زندگی خوبی داشته باشد .
 چند کتاب درمورد نیازهای ریزی و ارتباطات همسری معرفی بفرمایید .
پاسخ – کتاب مشاوره ی جنسی و زناشویی مولف آقای دکتر علی اسلامی نسب مشتمل بر هجده بخش است و مطالب متنوعی دارد. بخش ششم در مورد مسائل مربوط به ایام قاعدگی خانمها است . بخش هفتم مربوط به ناتوانایی جنسی است ، بخش هشتم مربوط به ناتوانایی جنسی خانم ها است ، بخش دوازدهم در مورد بیماریهای جنسی است ، بخش شانزدهم درمورد مسائل غریزی کهنسالان است و بخش هفدهم رهنمودهای خوبی در مورد بهبود روابط جنسی است . کتاب از ناتوانی جنسی تا لذت جنسی نویسنده خانم رزماری لینکن ترجمه فرشاد نجفی پور. این کتاب شانزده فصل دارد . بخشی در مورد آموزش مهارت ها و بخشی مربوط به بهبود دردهاست . مسئله ی کاهش میل غریزی مسئله ی مهمی است که در این کتاب توضیح داده شده است .
 به چه دلیل اسلام ارتباط زناشویی را در ایام عادت زنان حرام کرده است ؟
پاسخ- این کار در اسلام حرام است و بعضی از فقیهان ما قائل به کفاره هم هستند . و کفاره ی سنگینی هم دارد . اگر ارتباط غریزی به معنای خاص دراین دوران برقرار بشود ، آفت های روحی و روانی دارد . برای خانم ها آفات جسمی بیشتری دارد . در این ایام سطح هورمون استروژن بشدت کاهش پیدا می کند و میل غریزی خانم صفر یا نزدیک به صفر می شود. به تعبیری علمی انرژی غریزی کم می شود. اگر مرد دراین حات بخواهد با همسرش ارتباط برقرار کند این کار برای خانم مطلوب نیست و نفرت پیدا می کند و خاطره ی ناخوشایندی در ذهن او شکل می گیرد و ممکن است که در آینده خانم را سرد مزاج کند . یکی از علل اختلال جنسی و انزجار جنسی همین مسئله است . خانم ها دراین دوران از نظر وضعیت جسمی وضعیت نامناسبی دارند از جمله ضعف جسمی و خستگی زودرس و درد . خانم ها بخاطر ای مشکلات بی حوصله هستند و خیلی زود رنج هستند . گاهی خانم در این ایام حوصله ی بچه ها را هم ندارد. این حالت در خانمها بقدری نا محسوس است که بیش از نیمی از جرایم خانمها در این ایام صورت می گیرد . درغرب اگر خانمی در این ایام دچار جرم بشود در مجازات او تخفیف می دهند . میزان تصادفات خانم ها در این یک هفته ( البته برای بعضی از خانمها بیشتر یا کمتر از یک هفته است ) پنج برابر بیشتر از مواقع دیگر است . بیشترین مراجعه خانم ها به دادگاهها برای تقاضای طلاق در همین ایام است. تمام محدودیت های اسلام  برای مصونیت انسان است  .
 آیا این ارتباط غریزی و زناشویی در ایام عادت خانم ها آفت جسمی هم دارد ؟
پاسخ – بله .ما چند نمونه از آفت جسمی این ارتباط را اشاره می کنیم . وقتی آقا با خانم در این دوران ارتباط برقرار می کند یک آسیب های بافتی در زن ایجاد می شود . درحالت عادی اگر این ارتباط از طرف مرد برقرار بشود چون ترشحاتی در بدن خانم وجود دارد ، این ترشحات آسیب های بافتی را ترمیم می کند ولی در ایام عادت ماهیانه چون این ترشحات وجود ندارد و این آسیب های بافتی ترمیم نمی شود و مشکل ایجاد   می کند. ازنظر علمی هم ، این ارتباط اختلالی بنام اندومتریوز ایجاد می کند که بافت رحمی به قسمت های دیگر بدن هم کشیده بشود و خانم احساس ناراحتی در بدنش بکند یا باعث یکسری عفونت هایی در بدن می شود . این بخاطر ضررهای این ارتباط است که اسلام آنرا حرام کرده است . این ارتباط جلوی یکسری فواید را هم می گیرد . عادت ماهیانه برای پاکی رحم ، بارداری و آمادگی شیردهی بسیار مهم است . وقتی این ارتباط در این دوران برقرار می شود جلوی این فواید گرفته می شود . حتی ممکن است در این اترابط نطفه ای بوجود بیاید گرچه از نظر پزشکی امکان بارداری خانم بسیار کم است ولی محال نیست یعنی ممکن است که این اتفاق بیفتد و ثابت شده است که اگر در این ایام نطفه ای منعقد بشود زمینه اختلال ژنتیکی در این جنین وجود دارد. مجموعه این شرایط روحی وروانی و جسمی باعث می شود که اسلام این ارتباط را حرام کرده است .
 بعضی از مراجع تقلید فرموده اند که برقرار کردن ارتباط زناشویی غیر متعارف مکروه است و این عمل در ایام عادت ماهیانه خانمها کراهت شدیده دارد .اگر انسان دچار کراهت شدیده بشود یعنی انسان گناه کرده است ؟
پاسخ – خیر کراهت شدیده گناه محسوب نمی شود . اسلام یکسری از رفتارها را حرام کرده است . اگر عملی مکروه باشد گناه محسوب نمی شود. فرموده اند : هر مکروهی جایز است . منظور از مکروه این است که اگر انجام نشود بهتر است ولی جایز است . اینکه اسلام می فرماید : این عمل را در ایام عادت ماهیانه خانمها کراهت شدیده دارد بخاطر مشکلاتی است که پیش می آورد . این عمل غیر متعارف باعث درد در ستون فقرات ، کمر درد ، اختلالت معده ای تخلیه ای و بواسیر در خانم ها می شود و باعث عفونت موضعی در دستگاه دفع ادرار در آقایان (بخاطر میکروب ها وانگل ها) می شود . اینها جزو آفت هاست . الان ثابت شده است که اگر این کار ادامه پیدا بکند مرد کنترل خودش را از دست می دهد . و دچار اطفاء زودرس می شود که این هم خودش اختلال است .
  اگر اسلام اجازه نمی دهد که آقایان در ایام عادت به خانم هایشان نزدیک نشوند . پس تکلیف آقایان برای رفع نیازهایشان چه می شوند ؟
پاسخ – افرادی که متشرع هستند قطعا به حرف اسلام و خدا گوش می دهند زیرا      نمی خواهند کار حرام انجام بدهند . حالا ممکن است سوال این باشد که ما فرد متشرعی هستیم و می خواهیم گناه هم نکنیم پس تکلیف ما چیست ؟ اگر شما فرد متشرع و معتقدی هستید توصیه ما این است که در این ایام از همسرتان درخواستی نداشته باشید . یعنی خودتان را کنترل کنید . در یک ماه هم زن و هم مرد استراحت غریزی نیاز دارند . این کار خدا هم حکمت دارد . در این یک هفته که زن خیلی کلافه است آقایان نه تنها نباید درخواست غریزی داشته باشند بلکه باید توجه بیشتری به خانم بکنند . خانمی گفته بودند که در این ایام شوهر من با من قهر است و حتی بسترش را از من جدا می کند . شما باید در این ایام با توجه به وضعیت روحی خانم ها بیشتر به آنها برسید ، نسبت به آنها مهربانی و عطوفت داشته باشید ، ارتباطات عاطفی برقرار بکنید ، به آنها امید بدهید ، به آنها در کارهای خانه کمک کنید ، از آنها توقع زیادی نداشته باشید و به آنها کمک کنید . ممکن است که مردی بگوید من توان این را ندارم که از نیازهای غریزی ام بگذرم ومی خواهم ارتباط برقرار بکنم ، اگر آقایی می خواهد این کار را انجام بدهد حتما باید این عمل به شکل دوران عقد باشد . در این ایام نظافت وجود ندارد و آلودگی وجود دارد ، بنابراین یک حالت اشمئزاز به دو طرف و به ویژه آقا دست می دهد و ممکن است که خانم از چشم آقا بیفتد و بعدا سردی هم در مرد ایجاد بکند. پس اگر شما مقید و تشرع هستید باید مراعات کنید . یک وقت ممکن است که اگر نیاز مرد با همسرش برآروده نشود مرد به خطا برود و به انحراف اخلاقی کشیده بشود ، اگر این چنین باشد ارتباط باید به شکل دوران عقد باشد . ملاک دین حلال و حرام الهی است . یعنی اگر شما دچار حرام نشوید محدودیتی در ارتباط با همسرتان وجود ندارد .
 آیا فقط خانم باید به نیازهای غریزی همسرش توجه بکند ؟ آیا مرد می تواند به این نیاز خانمش بی توجهی کند ؟
پاسخ – زن و مرد وقتی با هم ازدواج می کنند یک زندگی مشترکی را آغاز می کنند. مشترک یعنی مشارکت در جای جای زندگی . در این مسئله هم زن و مرد باید با هم مشارکت داشته باشند . خدا در وجود زن و مرد این غریزه را قرار داده است بر اساس آمیزه های دینی ما این غریزه جنسی در خانم ها بیشتر از آقایان است . امام صادق (ع) می فرماید : خدا شهوت را ده جز قرار داده است ،نه جز آن در زن و یک جز آن در مرد است. برحسب ظاهر برعکس است . اقدام آقایان خیلی بیشتر است و این مسئله در خانم ها بروز ندارد زیرا زن باید حیا داشته باشد و خدا این حیا را در زن قرارداده است . میزان غریزی در زنها چندین برابر مردها است . اگر خدا این حیا را در زن قرار نمی داد با این میزان غریزی که در زن وجود داشت، زن به خطا می رفت . و     مفسده هایی را در اجتماع ایجاد بکند . امام صادق (ع) می فرماید : زن در مسئله ی غرایز نودونه بار بر مرد برتری داده شده است اما خدا حیا بر زن قرار داده است . آقااین باید این غریزه را در زن جدی بگیرند . اگر مرد به این قصیه بی توجهی کند به زن خیلی لطمه وارد می شود. اگر مردی به رفع نیازهای غریزی همسرش بی توجهی کند این مصداق بارز خودخواهی است . وقتی زن می بیند که مرد به فکر نیاز او نیست و فقط به فکر نیاز خودش است ، او را خودخواه می داند و از او متنفر می شود . و تلقی زن این است که شوهرش او را برای کام جویی های خودش می خواهد و زن احساس حقارت می کند . بسیاری از مردهای ایرانی فکر می کنند که چون همسرشان از آنها تمکین می کند پس همسرشان راضی هستند در حالی که این طور نیست . تا وقتی مرد با زن ارتباط برقرار نکرده است ، زن می تواند در این مسئله خودش را کنترل کند . چون ساختار وجودی زن با مرد فرق می کند. برانگیختی زن درونی است یعنی تا وقتی مرد با او ارتباط برقرارنکرده است می تواند خودش را کنترل کند ولی اگر مرد با او ارتباط کرد و هیجانی در او ایجاد شد کنترل برای زن خیلی سخت می شود . امام صادق (ع) می فرماید : خدا در زن صبر ده مرد را قرار داده است اما اگر در او هیجان ایجاد بشود ، قوت غریزی ده مرد در او قرار داده شده می شود . این نکات را در      زندگی هایتان پیاده کنید تا زندگی تان شیرین بشود .
 شوهرم ، من را برای ارضای غرایز خودش می خواهد و هیچگونه محبتی نسبت به من ندارد . چرا خدا این قدر مردها را بی احساس آفریده است و چرا خدا مردها را بی عشق آفریده است ؟
پاسخ – این قضاوت در مورد آقایان قضاوت درستی نیست . درست است که برای مرد غرایز در اولویت است و برای زن محبت کردن دراولویت است . اصل محبت و عشق وجود دارد ولی تفاوتی بنی آنها هست . خانم ها چون عشق ورز هستند ، مردها باید قبل از ارتباطات غریزی با زنها عشق ورزی کند یعنیبه آنها محبت کند و قربان صدقهی او برود . اگر زن قبل از ارتباط غریزی با محبت و عشق ورزی مرد مواجه نباشد و آرامش در او ایجاد نشود ، امکان ارتباط با مرد را ندارد . اما آقایان از این نکته غافل هستند . آقایان خودشان عشق باز هستند و نیازی به این عواطف و محبتها ندارند و بخاطر همین به خانم ها اظهار محبت نمی کنند. این عشق ورزی برای زن به قدری مهم است که باعث برانگیختگی زن می شود . ما داریم که سوره ی حضرت یوسف را به خانم ها یاد ندهید بلکه سوره ی نور را به خانم ها یاد بدهید . زیرا داستان یوسف عشقی است و آنها را برانگیخته می کند . آقا دیروز خانم را تهدید به طلاق کرده است و امروز از او درخواست دارد، این کار امکان ندارد . داستان آقایان کاملا برعکس است . آقایان برای اینکه بتوانند عشق ورزی کنند نیاز به برانگیختگی دارند یعنی مرد زمانی        می تواند عشق خودش را از قوه به فعل تبدیل کند که برانگیخته بشود . وقتی همسرش به نیاز او توجه می کند دریچه ی قلب مرد باز می شود و اظهارمحبت می کند و ارتباط عاطفی برقرار می کند . اگر شما می خواهید قلب مردتان را تسخیر بکنید به نیازهای غریزی او توجه بکنید . بعضی ها می گویند که اگر می خواهید قلب مردتان را تسخیر کنید شکم او را سیر کنید . من به این جمله اعتقادی ندارم . همین که مرد شما به شما نزدیک می شود معنایش دوست داشتن است . بیشتر مردها بعد از برطرف شدن نیازهای غریز،این محبت را ابرازمی کنند . حالا حتی اگر مرد این محبت را هم ابراز نکند ، خود این حرکت و رفتار به معنای دوست داشتن است . یکی از نشانه هایی که مرد همسرش را دوست ندارد این است که برای رفع نیازهای غریزی اش به همسرش نزدیک نمی شود. پس مرد درکی از عشق دارد ولی با عشق زن تفاوت دارد. دروازه ی برانگیختگی زن عشق ورزی است ولی  دروازه ی عشق ورزی مرد برانگیختگی مرد .
شوهرم بعد از رفع نیازغریزی اش به من بی توجهی می کند . آیا اینکار درست است؟
پاسخ – نفس کار درست نیست . همان طور که زن قبل از ارتباط نیاز به محبت دارد بعد از کار هم نیاز مختصری دارد . خوب است که از زن تشکر کنید و ابراز محبت کنید . مرد بعد از اطفاء غرایزش دچار رخوت و سکوت می شود و حتی بلافاصله     می خوابد . این کاملا علمی و طبیعی است . زیرا وقتی آقایان می خواهند ارتباط برقرار بکنند هورمون های برانگیختگی شان خیلی سریع ترشح شان زیاد می شود و خیلی سریع ترشح شان کم می شود. در خانمها ترشح هورمون هایشان آرام آرام زیاد می شود و آرام آرم هم برمی گردد. در خانم ها استروژن خون نشان زیاد می شود و این روی اکسی توسین اثر می گذارد، فشار خون پایین می آید ، آرامش کسب می کند و می خواهد این محبت ادامه پیدا بکند ولی در آقایان این جوری نیست . پس خانمها اینگونه برداشت نکنند .
 آیا طرح مسئله غرایز جنسی و ارتباطات همسری در رسانه ی ملی صحیح است ؟
پاسخ – من از کسانی که مخالف این مسئله در رسانه ی ملی هستند عذر خواهی می کنم ولی ما چاره ای نداریم . زیرا این مشکل جدی جامعه ی ما است و خیلی از افراد با آن درگیر هستند . شاید کسانی که می گویند این مسئله نباید مطرح بشود ، خودشان مشکلی ندارند و ما امیدواریم که هیچ کس این مشکل را نداشته باشد زیرا اگراین مشکل حل بشود بسیاری از زندگی ها خوب می شود. آنها قیاس به نفس می کنند و نمی دانند که خیلی ها این مشکل را دارند . ما با مطالعه ی پیامک ها در فضای فکری مخاطبان قرار داریم و به این مطلب رسیده ایم که به صحبت کردن در این مورد نیاز داریم . بعضی ها می گویند که دیدن این برنامه جلوی بچه ها برای ما سخت است . راهکار این مشکل بدین صورت است که پدر و مادرها مدیریت کنید تا مجردهای این برنامه را نگاه نکنند یا اینکه پدر و مادرها این برنامه را در ساعت دیگری که پخش می شود ببینند . ما احساس وظیفه کرده ایم که در این مورد صحبت می کنیم و می خواهی مشکلی را از دوش مردم برداریم تا مشکلات در زندگی ها کمتر بشود.
در مورد مسائل غرایزجنسی و ارتباطات همسری کتابهایی معرفی کنید .
پاسخ – کتاب درمان اختلالات جنسی دیدگاه شناختی رفتاری نوشته ی سوزان اسپنس مشتمل بر نه فصل است که اختلالات جنسی و راه درمان آنرا مطرح کرده اند و در مورد تمرین ها و مقابله با این مشکلات توضیحاتی داده اند و یک بخش از این کتاب مربوط به غرایز جنسی در سالمندان است و کتاب روانشناسی اختلال های جنسی تالیف محمدرضا دژکام مشتمل بر هجده فصل است . در این کتاب مراحل یک ارتباط غریزی مطلوب مطرح شده است . اختلالات جنسی و راه درمان و کج کاریهای جنسی از جمله اختلالا میل جنسی کم کاری یا انزجاری جنسی و ناهنجاری جنسی مثل سادیسم در این کتاب مطرح شده است . بحث دیگر اختلالات هویت جنسی است .
 اگر مرد در ارتباط حرام با همسرش ( ارتباط در ایام عادت خانمها یا ارتباط از طریق غیر متعارف که موجب آزار همسرش بشود یا خانم راضی نباشند ) اصرار داشته باشد ،وظیفه ی زن از نظر شرعی چیست ؟ آیا زن باید به درخواست همسرش پاسخ مثبت بدهد ؟
پاسخ – خیر . در مورد موارد حرام تمکین واجب نیست . در ایام متعارف و معمول هم تمکین بطور مطلق در مباحث غریزی واجب نیست یعنی استثنائاتی هم فرموده اند . بعضی ها تلقی شان این است که تمکین مطلق بر خانم ها واجب است  ولی این طور نیست . یکی از استثنائات همان عذر شرعی خانمها است و دیگری بیماری خانم است که موجب تمکین نمیشود و یا ممکن است که موجب تشدید و عود بیماری خانم بشود یا باعث عسر و حرج ( سختی غیرقابل تحمل مثلا مرد نیازهای غریزی زیادی دارد و درخواست های مکرری دارد و خانم بخاطر ضعف جسم شان بشدت آزار می بینند ) بشود که در اینجا تمکین برخانم واجب نیست . پس در صورتی تمکین واجب است که این موانع نباشد . تمکین درمسائل غریزی اختصاص به خانم ها ندارد و به مرد هم اختصاص دارد. اسلام به حقوق زن ومرد توجه کرده است . تمکین بر مرد هم واجب است البته هر چهار ماه یک بار . وجوب تمکین خانم با آقا هر چهار ماه یکبار است . مرد نمی تواند بیش از چهار ماه با همسر دائمی اش به او نزدیک نشود و این کار حرام است مگر اینکه خانم راضی باشند یا آقا عذر موجهی داشته باشند یا یک سفر ضروری پیش آمده باشد . فرموده اند : اگر میل زن بیش از حد متعارف باشد و اگر مرد به او نزدیک نشود به گناه می افتد ، احتیاط واجب است که مرد باید قبل از چهار ماه به او نزدیک بشود. حرمت های الهی برای مصونیت است . حقوق همدیگر را رعایت کنید .اگر آقایی در ایام حرام ازهمسرش درخواست بکند ،ممکن است که زن بخاطر کم رویی یا تهدید به ازدواج تن به این کار بدهد ولی با این کار شما به روح و روان همسرتان آسیب زده اید ، نشاط خانم کم می شود و افسرده می شود و نمی تواند مادر خوبی برای فرزندان و همسر خوبی برای شما باشد . به این حرمت های الهی تن بدهید . بر اساس آموزه های دین زندگی کنید .
بعضی ها می پرسند که چهار ماه است که همسرمان به ما نزدیک نشده است ، آیا ما به یکدیگر حرام شده ایم . اگر سالها این ارتباط غریزی برقرار نشود به عقد لطمه ای وارد نمی شود . این وجوب شرعی بخاطر این است که اگر زن و مردی قهر می کنند باعث آشتی بشود . خیلی موارد تعبد شرعی آقا او را به همسرش نزدیک کرده است و باعث آشتی شده است و اختلافات از بین رفته است.
 ارتباط غریزی با همسر در هنگام بارداری اشکال شرعی دارد ؟
پاسخ – خیر حرمت شرعی ندارد . ولی ممکن است از بعضی از روایت بتوان کراهت را مشاهده کرد . پیامبر فرمود : وقتی همسرت باردار است به او نزدیک نشو مگر اینکه وضو بگیری . این نشان می دهد که این کار کراهت دارد ولی با وضو این کراهت از بین می رود. اگر شما وضو نگیرید ممکن است که فرزند شما کور دل و خسیس بشود . پس با وضو گرفتن لطمه ای به معنویت جنین وارد نمی شود . جنبه ی دیگر این سوال بحث پزشکی آن است که ما وارد مقوله ی آن نمی شویم . با توجه به منابع مختلف ،از نظر پزشکی در این موارد آرای متعدد و متنوعی وجود دارد . عده ای می گویند از لحظه ای که نطفه ای منعقد می شود ارتباط بین خانم و آقا باید قطع بشود . عده ای       می گویند تا نشانه های بارداری مشخص نشده است ارتباط اشکالی ندارد ولی وقتی نشانه ها بارز شد ارتباط ممنوع است . عده ای می گویند که تا قبل از زایمان ارتباط اشکالی ندارد . نظری که این متخصصین با آن اتفاق دارند این است که خانم باردار باید سالم باشد و بارداری طبیعی باشد . مثلا اگر خانم سابقه ی سقط داشته است یا اینکه علائمی که نشانه ی سقط باشد ،ارتباط ممنوع است . یا اگر خطر پاره شدن کیسه ی آب در ماههای آخر باشد ارتباط ممنوع است. پژوهشگران دانشگاه شیکاگو تحقیقاتی انجام داده اند که بیشترین علت پاره شدن کیسه ی آب در خانمها در ماه آخر بخاطر ارتباطات جنسی است . بهترین کار این است که خانم های باردار برای این قضیه به پزشک خودشان مراجعه کنند تا ایشان را ه را مشخص کنند.
 آیا ارتباط غریزی با خانم باردار برای جنین مشکلی پیش می آورد ؟
پاسخ- اینکار به تخصص پزشکی احتیاج دارد . اهل فن فرموده اند این ارتباط آسیبی به جنین نمی رساند . البته در این ایام ارتباط باید با ملاحظه و احتیاج برقرار بشود تا مشکلی ایجاد نشود .
از وقتی که من باردار شده ام شوهرم دیگر به من توجهی ندارد و برای رفع غرایزش به من نزدیک نمی شود. علت بی رغبتی شوهرم چه چیزی می تواند باشد ؟
پاسخ – در بعضی از آقایان بی رغبتی و کم توجهی پیش می آید که علت هایی دارد . در بعضی از آقایان وقتی خانمشان باردار می شوند ، خانم یک حالت تقدسی برای آقا  پیدا می کند و یک حالت روحانیتی برای آقا دارد که این باعث می شود به خانمش نزدیک نشود . ممکن است نگرانی های آسیب رساندن به جنین موجب این امر بشود . وقتی خانمها باردار می شوند آن جذابیت جسمانی شان را از دست می دهند. و حالت چهره شان تغییر می کند و این باعث می شود که رغبت در دوران بارداری کمتر بشود . البته بی رغبتی در خانمها هم در این امر دخیل است . خانم ها بدانند که اگر آقا در این مورد به شما کم توجهی می کند معنایش این نیست که شما را دوست ندارد . آقایان بدانند که خانم ها در ایام بارداری مسائل غریزی شان کاملا با ایام عادی فرق می کند . در مورد ایام عادت نیاز خانمها به صفر یا نزدیک به صفر می رسد . ولی در دوران بارداری خانم ها به سه گروه تقسیم می شوند. یک گروه میل غریزی شان خیلی کاهش پیدا می کند. گروه دیگری حالت خودشان را حفظ می کنند . گروه دیگر میل غریزشان افزایش پیدا می کند . ممکن است که این خانم جزو گروه سوم باشد ولی آقا توجه به این نکته نمی کند . این تغییرات بخاطر تغییرات هورمونی است و باعث افزایش این میل در خانمها می شود. چون در ایام بارداری خانم ها دغدغه ی پیشگیری را ندارند و نگران بارداری ناخواسته نیستند میل جنسی شان افزایش پیدا می کند.
خانم ها در هر سه گروه به محبت مرد نیاز دارند . در این ایام خانمها نیاز به امید دارند . پس شما باید ارتباط عاطفی تان را بیشتر بکنید و توجه بیشتری به آنها داشته باشید. بدون تردید آرامش زن روی جنین او اثرگذار است . هر قدر که خانم ها آرامش بیشتری داشته باشند فرزند آرامتری خواهند داشت . توصیه این است که در این ایام توجه به همسرتان داشته باشید ، شوق و ذوق داشته باشید ، دکتر رفتن همسرتان را پیگیری کنید و مهر و محبت خودتان را بیشتر کنید ، در مورد آینده بچه با همسرتان گفتگو کنید زیرا این کارها به خانم شما امید می دهد و همسر شما شاداب می شود . اگر این توجهعاطفی نباشد ممکن است که دچار هیجان بشود و این روی دستگاه گوارش مرد اثر می گذارد و روی جفت اثر می گذارد . مادر با نشاط بچه ی با نشاطی خواهد داشت . اینکه مشکلات روحی و روانی روی جنین اثر می گذارد حرف جدیدی نیست . در قرن یک میلادی در هند باستان دکتری کاراکا به این نتیجه رسید که هیجانات دوران بارداری و مشکلات روحی و روانی مادر روی جنین اثر می گذارد و او را دچار اختلالات ذهنی می کند . یکی از علل پرخاشگری های عصبی بچه ها و حتی بزرگسالان بخاطر این است که هنگامی که مادر آنها باردار بوده است بشدت هیجان داشته اند . در قرن یکم در چین باستانی یک کلینیک هایی بوده است که با تکنیک های خاصی به خانمهای باردارآرامش می دادند . آرامش دادن به خانم حتی خانم را در برابر مشکلات بارداری مقاوم تر      می کند . در ویارهای حاملگی ، اگر آقا به خانم توجه کند این ویار کمتر می شود. ویار یک امر فیزیولوژی است . حتی خانم در مقابل درد زایمان هم مقاوم تر می شود .
آقایان در این دوران باید سعه صدرداشته باشند زیرا خانم ها در این دوران خلق و خوی دو گانه دارند . اگر شما در مورد خانمتان مراعات کنید نفع آن به خودتان می رسد
 از وقتی خانم من باردار شده است به نیازهای غریزی من توجه نمی کند . آیا من باید تا پایان بارداری او از رفع نیازهای غریزی محروم باشم ؟
پاسخ – ممکن است که این خانم از گروهی است که در ایام بارداری نیازهای       جنسی شان کاهش یافته است . خانم هایی که بارداری اول را دارند بیشتر جزو این گروه هستند . خانم باید توجه داشته باشد که وضعیت خودش این طور است ولی مرد شما تغییراتی در نیازهای غریزی اش ایجاد نشده است و او نیاز دارد . خانمها تا آنجایی که در توان شان است و برایشان آفتی ندارد به نیازهای مردشان توجه بکنند .
متاسفانه یکی از زمانهایی که خیانت (ارتباط با خانم های دیگر )آقایان فراوانی دارد در ایام بارداری و پس از بارداری است البته در زمان عادت ماهیانه کمتر است . آقای دکتر مستر و جانسون روی یک نمونه ی آماری تحقیق کرده اند که از 97 نفر از آقایان 18نفر اعتراف کرده بودند که در دوران بارداری با خانم های دیگر ارتباط برقرار   کرده اند .

چند کتاب در مورد غرایز جنسی و ارتباطات همسری معرفی بفرمایید .
پاسخ- کتاب ازدواج و مسائل جنسی همسران شناخت عوامل بی میلی جنسی و عوامل پیشگیری و درمان آن نوشته ی آقای یوسف غلامی است . این کتاب مشتمل بر پنج فصل است . در این کتاب در مورد سرد مزاجی خانم ها وعوامل بی میلی آنها توضیحاتی داده است . در فصل آخر این کتاب پرسش و پاسخ  وجود دارد . کتاب دیگر اخلاق و رفتارهای جنسی نوشته ی آقای غلامی است . کتاب زندگی موفق زناشویی و جنسی با همسر خود ترجمه ی دکتر قدیر گلکاریان است ، مشتمل بردو فصل است . در این کتاب مولف در مورد اهمیت مسائل غریزی مطلب دارند ، همچنین تمرینهایی برای یک ارتباط مطلوب را مطرح می کند ، تفاوت بین خانم ها و آقایان و وظیفه ی غریزی که آقایان و خانم ها در مقابل هم دارند  و تفاوت جسمانی زن و مرد را توضیح می دهد . قسمتی از کتاب در مورد مشاوره هایی است که این مولف با مراجعان خودش داشته است .این کتاب ترجمه ی خوبی دارد .
 اگر در زمان عادت مرد باهمسرش ارتباط برقرار بکند و فرزندی بوجود بیاید آیا این فرزند نا مشروع است؟
پاسخ – خیر ، این فرزند مشروع وحلال زاده است . رفتار ، رفتار حرامی بوده است و گناهی صورت گرفته است . انسان باید توبه کند . اگر در این ایام نطفه ای منعقد بشود زمینه ی انتقال بیماری ژنتیکی بیشتر است و احتمال این وجود دارد که این بچه از نظر روحی و روانی نرمال نشوند .
خانم هایی که عادت ماهیانه می شوند آیا باید قبل از برقراری رابطه غسل کنند ؟
پاسخ- اغلب مراجع تقلید می فرمایند غسل لازم نیست . خانم الان پاک شده است ولی غسل نکرده است و می خواهد با همسرش ارتباط برقرار کند ، در اینجا غسل واجب نیست ولی می فرمانید که مستحب است که خانم غسل کند و بعد ارتباط برقرار کنند . بعضی قائل به کراهت و کراهت شدیده هستند . قریب به اتفاق می فرمایند که لزومی ندارد غسل بکنند. حالا بعضی می پرسند که اگر خانم پاک شد وغسل انجام نداد و بعد ارتباط همسری برقرار کرد ،باید چندغسل انجام بدهد . خیر ، یک بار غسل به دو نیت انجام می دهند .  
اگر مردی همسرش را دوست نداشته باشد چه نشانه هایی دارد ؟
پاسخ – اگر مردی همسرش را دوست نداشته باشد پنج نشانه وجود دارد . یکی اینکه برای رفع غرایزش به همسرش نزدیک نمی شود ، دیگراینکه آقا اصلا خانه نمی آید ولی اگر دیر وقت هم می آید باز این نشانه ی این است که همسرش را دوست دارد . دیگر اینکه آقایی که به خانه نمی آید و به منزل مادر یا اقوام می رود و آنجا می خوابد و اگر مجبور بشود که به خانه بیاید ، در خانه هیچ کاری انجام نمی دهد ، اگر شیر آب خراب باشد به روی خودش نمی آورد ،تابستان باید کولرها آماده بشود یا زمستان باید بخاری آماد بشود ولی ایشان هیچ اقدامی نمی کند. دیگر اینکه هیچ قدمی برای ارتقاء زندگی اش برنمی دارد . ممکن است که آقا قهر باشد و خانه هم نیاید ولی خانم می داند که او دنبال ارتقاء زندگی است . مثلا برای وامی اقدامی می کند که ماشین یا خانه بخرد . دیگر اینکه آقا هیچ خدمت یا سرویسی را از خانم نمی پذیرد . غذا و .. را در خانه نمی خورد و نیازهایش را از همسر نمی پذیرد . حالا ممکن است که آقا تَشَر هم بزند و با عصبانیت غذایش را بخورد ولی این نشان می دهد که آقا هنوز همسرش را دوست دارد. بعضی از خانم ها نگران شده بودند که چون همسرشان شش ماه یا یکسال است که با آنها ارتباط غریزی برقرار نکرده است پس خانم را دوست ندارد . خیر این طور نیست .این پنج نشانه باید با هم باشد . اگر چهار نشانه باشد ولی یک از آنها نباشد ، باز آقا خانم را دوست دارد . اصلا ممکن است که آقا عاشق خانم هم باشد ولی شش ماه است که با او ارتباط غریزی برقرارنمی کند . این کار علت دارد . ممکن است که اختلال جنسی در کار باشد . این نشانه ها یک زنگ خطری برای خانم ها است .
 اگر مرد به وظیفه ی تمکین خودش عمل نکرد آیا زن به مرد حرام می شود یا عقد آنها باطل می شود ؟
پاسخ – مرد وظیفه شرعی دارد که هر چهار ماه یک بار برای برآورده کردن نیازهای غریزی به همسرش نزدیک بشود . حالا اگر مرد اینکار را نکند مرتکب حرام شده است . البته اگر خانم راضی باشد یا سفر ضروری ( در سفر غیر ضروری آقا باید برنامه ریزی کند و برگردد ) پیش آمده باشد اشکالی ندارد . اگر آقا چهار سال هم به همسرش نزدیک نشود دچار حرام می شود ولی محرمیت آنها از بین نمی رود. و عقد باطل    نمی شود . داشتیم که خانمی می گفت که همسر من شش ماه است که از من پنهان شده است ،در اینجا باز این پنهان شدن باعث از بین رفتن محریمت نمی شود . البته داریم که اگر غیبت آقا از مدتی بگذرد خانم می تواند به حاکم شرع شکایت بکند . تنها چیزی که باعث می شود محرمیت از بین برود همان مسائل قانونی و شرعی آن است که باید صیغه ی طلاق جاری و ثبت بشود. حتی وقتی یکی از دو زوج مرحوم می شود این محرمیت از بین نمی رود و خانم یا آقا می توانند همسرشان را غسل بدهند. در مورد حج و طواف نساء مطالبی هم هست که باید درکتابها آنرا مطالعه بکنید .
 آیا برقرار کردن ارتباط غریزی با زن پس از زایمان ، اشکال شرعی دارد ؟
پاسخ – اگر خانم بعد از زایمان یا سقط جنین خونی ببیند ، این خون نفاس است و در ایام نفاس آقایان نمی توانند ارتباط غریزی به معنای خاص داشته باشند و این کار حرام است و کفاره هم دارد . زمان نفاس به خانم بستگی دارد . شما می توانید به رساله ی عملیه و  برنامه ی زلال احکام مراجعه کنید . کتاب احکام خانواده نوشته ی آقای فلاح زاده که کتابی ساده و روان است . این احکام فروعات زیادی دارد .
پس از زایمان خانم ، از چه زمانی می توان با او ارتباط برقرار کرد ؟
پاسخ – از نظر شرعی تا زمانی که خانم در ایام نفاس باشد نمی توان با او ارتباط غریزی برقرار کرد . از نظر بُعد پزشکی و بهداشتی آراء مختلفی در این مورد هست . در منابع و در آراء متخصصان نظرات مختلف است . تفاوت زمانها به نوع زایمان و مشکل خانم هم بستگی دارد . برقرار نکردن ارتباط غریزی در این زمان برای جلوگیری از درد وعفونت است . همچنین دستگاه تولید مثل خانمها بعد از زایمان دستخوش تغییرات جدی می شود. برای برگشت این تغییرات زمان لازم است. توصیه ی ما این است که خانم به پزشک خودشان مراجعه کنند . خانم ها از نظر روحی و جسمی می توانند این موضوع را احساس کنند .
 از زمانی که فرزند من بدنیا آمده است، خانم من هیچ تمایلی برای ارتباط غریزی با من ندارد .علت چیست و باید چکار کرد ؟
پاسخ – علت اصلی و جدی آن هورمون ها هستند. خانم ها دو هورمون جنسی و    عاطفه ی مادری دارند . در دوران بارداری قبل از تولد فرزند ، ترشحات هورمون های جنسی مثل پروژسترون و استروژن زیاد می شود و میل غریزی خانم زیاد می شود . وقتی خانم زایمان می کند ترشح هورمون پرولاکتین زیاد می شود وترشح هورمون های جنسی کم می شود. این هورمون برای افزایش شیر مادر است . علت اصلی و عمومی بی میلی خانم ها بخاطر همین است . علت دیگر افسردگی بعد از زایمان است . از هر صد خانمی که زایمان می کنند ده الی پانزده نفر افسردگی پس از زایمان را تجربه می کنند. علت این افسردگی اختلالات هورمونی ، کسالت دوران بارداری ،مشکلات زایمان و استرس ها است . بعضی از رفتارها این زمان افسردگی را طولانی تر می کند . مثلا هنگام زایمان آقا در کنار خانم نبوده است یا اینکه آقا پسر می خواسته ولی بچه دختر بوده و آقا به بچه توجهی نمی کند و به خانم ابراز محبت   نمی کند . زایمان در بچه اول خیلی استرس و مشکلات دارد . دیگر اینکه خانم ها از بارداری مجدد نگران هستند و گاهی احساس درد دارند ،اینهاباعث بی رغبتی در خانمها می شود. یک نوزاد مشکلات زیادی دارد ، توان مادر را می گیرد و وقت مادر را پر می کند و مادر دیگر حوصله ی این ارتباطات را ندارد و زمانی ندارد که به این ارتباطات فکر کند . در این سه ماه اول مادر با فرزند رابطه ی عاطفی عمیقی پیدا می کند . زیرا بچه به مادر خیلی نیاز دارد . از طرفی با این نیاز عاطفی نیاز غریزی زن برطرف می شود و دیگر نیازی به ارتباط غریزی ندارد .
این رفتار کاملا طبیعی است . این روزها مثل روزهای ابری است یعنی خورشید هست ولی دیده نمی شود . در این موارد آقایان بیشترنگران می شوند که نکند خانم شان همیشه این طوری بماند . این خانم مثل خورشیدی در پشت ابر است وقتی این ابر برود خورشید نور افشانی خواهد کرد. ممکن است که چهار تا دوازده ماه این حالت برای خانم باشد . معمولا در چهار ماه اول مشکل حل می شود . زیرا بچه بزرگترمی شود و نگرانی مادر کمترمی شود و بعد به غرایزش توجه می کند . در اینجا کلید کمک به خانم در دست آقا است . اگر آقا در این دوران به نکاتی توجه کند ممکن است که این زمان را کوتاهتر بکند . آقا از نظر معنوی به خانم توجه کند ، ابرازمحبت بکند ، تشکر بکند ، شوق و ذوق بکند و به همسرشان کادو بدهد ، این کارها باعث می شود که فشار روی خانم کمتر بشود و خانم احساس آرامش می کند و احساس نیاز غریزی بکند . دیگر اینکه آقا در کارهای خانه به خانم کمک کند و کارهای بچه ی دیگر را انجام بدهد . آقایان باید توجه بکنند که در این موارد نباید به زور متوسل بشوند زیرا باعث طولانی شدن این مدت    می شود. خانم ها در مورد افسردگی باید با خدا و ائمه ارتباط داشته باشند وذکر بگویند تا افسردگی کمتر بشود . خانم ها با محبت آقا را مجاب کنند که به او کمک بکند . خانم باید سعی کند که این مدت را به کمترین مدت تقلیل بدهد . زیرا آقا تغییرات هورمونی نداشته است و نیازهایش مثل قبل است .  البته آقایان می توانند در این دوران نیازهای خودشان را مثل دوران عقد برآورده بکنند و اینکار اشکالی ندارد .
 در مورد غرایز جنسی کتاب معرفی بکنید .
پاسخ- کتاب زندگی جنسی مردان ، آشنایی با رفتارهای جنسی نوشته ی دکتر محمدرضا نیکخو است. این کتاب مشتمل بر سیزده فصل است . نویسنده در مورد نقش هورمون ها در رفتار جنسی صحبت کرده است و در مورد مراحل ارتباط مطلوب سخنانی دارند . در مورد درمان کسانی که مورد تعرض قرار گرفته اند بحث کرده است . کتاب اولین سال ازدواج نوشته ی دکتر تام مکس گینس است . این کتاب در هفت فصل است . در این کتاب در مورد فاصله ی ارتباط صحبت شده است و همچنین در مورد عشق ورزی بعد از ارتباط همسری صحبت شده است .
 من از ترس اینکه غسل واجب داشته باشم و به فرزندم شیر بدهم از شوهر فاصله می گیرم و به نیازهای ایشان پاسخ نمی دهم . راهنمایی بفرمایید .  
پاسخ – وقتی زن و مرد با هم ارتباط برقرار می کنند ، در فقه ما وجوب فوری ندارد که غسل کنند . غسل فی نفسه مستحب است ولی زمانی که عبادتی واجب باشد غسل هم واجب می شود . مثلا ارتباطی برقرار شده است ولی زن و مرد نیازی به خواندن نماز ندارند و ساعت ها تا نماز صبح مانده است ، در اینجا غسل واجب نیست ولی مستحب است . البته توصیه می شود که زن و مرد بلافاصله بعد از ارتباط غسل کنند زیرا این ارتباط باعث عفونت های زنانه می شود بخاطر همین این توصیه بهداشتی هم هست . خوب است که بعد از ارتباط مثانه تخلیه بشود ، بدن شسته و غسل انجام بشود. در فقه ما بعد از ارتباط خوردن ، آشامیدن و خوابیدن مکروه است ( مکروه کاری که بهتر است انجام نشود ) برای از بین رفتن این کراهت باید وضو گرفت . در مورد شیر دادن کراهتی گفته نشده است . اگر مادری بعد از ارتباط اکراه در شیر دادن دارد و دوست دارد که بچه ی معنوی داشته باشند ، گمان می کنم با وضو گرفتن مشکل حل بشود . بچه شیر دادن عذری برای مادر بوجود نمی آورد و اگر خانم به نیازهای همسرش پاسخ ندهد در وظیفه اش کوتاهی کرده است .
 سه ماه است که من زایمان کرده ام و از نظر غریزی توجه شوهرم به من کم شده است و این موضوع باعث نگرانی من شده است . علت این بی توجهی چیست و چگونه باید این بی توجهی را از بین  ببرم ؟
پاسخ- این اتفاق فراوانی دارد . در خانم ها بخاطر فعل و انفعالات هورمونی بی رغبتی بوجود می آید ولی در آقایان این بی رغبتی عمومیت ندارد . خانم ها گمان می کنند که چون مردشان به آنها نزدیک نمی شود معنایش این است که شوهر دیگر او را دوست ندارد و عشق و محبت از بین رفته است ولی اینطوری نیست . اینکه مرد شما رغبتی به ارتباط غریزی ندارد عللی دارد . یکی از علت ها استرس و اضطراب مرد است مخصوصا در فرزند اول و البته حق هم دارد . خدا فرزندی به او داده است و مسئولیت این فرزند هم بعهده ی مرد است و مرد نگران است . این نگرانی روی غریزه ی او اثر می گذارد یا ممکن است که آقا نگران فرزند بعدی باشد بخاطر مشکلات زمان بارداری و زایمان خانم و ... ، علت دیگری بیدار خوابی هایی است که برای پدر بوجود آمده است زیرا پدر تحمل این بیدار خوابی ها را ندارد ولی خدا این تحمل را در زن قرار داده است . بعضی از آقایان بخاطر گریه بچه ، بسترشان را از خانم جدا می کنند که این کار اشتباه است . در مواردی آقا سردمزاج بوده است یعنی اختلال میل جنسی کم کار داشته است و الان بعد از بچه دار شدن بهانه ی خوبی است که آقا بسترش را حدا کند ،علت دیگر توجه بیش از حد خانم به بچه است یعنی خانم تمام وقتش را صرف بچه    می کند و آقا فکر می کند که دیگر فراموش شده است و این فشار روحی دارد و روی رغبت آقا اثر می گذارد ، علت مهم دیگر این است که خانم بعد از زمان تا حد زیادی جذابیت جسمانی خودش را از دست می دهد . راه کم کردن بی رغبتی آقا رفتارهای صحیح خانم است . مثلا در مورد نگرانی آقا از فرزند بعدی ، خانم از یک پیشگیری مطمئن برای بچه دار نشدن استفاده بکند تا خیال آقا راحت بشود . راههای پیشگیری انواع و اقسامی دارد و بعضی از پیشگیری ها ریسک بالا دارد و اهل فن هم بعضی از این پیشگیری ها را توصیه می کنند ، دیگر اینکه خانم به کولیک بچه توجه داشته باشند و مدیریت بکند که بچه شب بخواند تا آرامشی مهیا بشود تا خانم به همسرش برسد ، دیگر اینکه خانم باید برنامه ریزی کند زیرا کارهایش را انجام بدهد و به همسرش هم برسد که مرد تلقی نکند که فراموش شده است ، نکته ی مهم دیگر همان جذابیت های جسمانی است . در مورد بارداری و زایمان کتاب های داخلی و خارجی زیادی داریم که در آن راه کارهایی وجود دارد تا جذابیت جسمانی خانم برگردد البته این طور نیست که اگر خانم این جذابیت جسمانی را نداشته باشد از چشم آقا بیفتد . چیزی که در زندگی زن و مرد اصل است محبت و عطوفت است . تمام کسانی که بچه دار شده اند اعتراف دارند که با وجود بچه مشکل شان با همسرشان کمتر شده است .
 آیا ارتباط بین زن و مرد در ایام محرم و صفر اشکال شرعی دارد ؟
پاسخ – خیر در این ایام ارتباط بین زن و مرد حرمت شرعی ندارد . از نظر فقهی مکروه هم نیست . از نظر اخلاقی خوب است که مومنان حرمت نگاه دارند و در این شب ها ارتباطی برقرار نمی کنند . در آموزه های دینی در ایامی توصیه شده است که زن و مرد برای انعقاد نطفه ارتباط نداشته باشند . در ایامی اگر نطفه منعقد بشود احتمال دارد که بچه ای که بدنیا می آید از نظر روحی و روانی مشکلاتی داشته باشد مثل شب اول ، وسط و آخر ماه های قمری ، شب هایی که قمر در عقرب باشد ، در شب عید قربان ، شب عید فطر، شبی که می خواهند سفر بروند ، شبی که از سفر بر می گردند و... . آداب و رسومی که اسلام برای نطفه داده است از نظر علمی ثابت شده است که ممکن است بچه از نظر جسمی و روحی مشکل داشته باشد . مثلا فرموده اند در شب نیمه ماه نطفه ای منعقد نشود ، علتش این است قرص ماه کامل است و تشعشات انرژی ماه روی انسان و حیوان . حتی نباتات اثر می گذارد و ممکن است که باعث فساد نطفه بشود . در پژوهش ها گفته شده است که در شب هایی که ماه کامل است میلیون ها انسان در جایشان می غلتند و خواب راحتی ندارند . در سال 1976 میلادی پلیس فیلادلفیا گزارشی داد که در وسط ماه میزان فعالیت مجانین و مجرم ها خیلی بیشتر  می شود. این بخاطر اثر تشعشات انرژی ماه است . حضرات معصومین در مورد ایام شهادت ها یا محرم و صفر نکته ای را نفرموده اند . خوب است که همسران در شب های خاص ارتباط نداشته باشند . خانمی می گفتند که شوهرم مرا به زور وادار کرده است که در ایام محرم و صفر با او ارتباط برقرار کنم و الان نمی دانم چطور باید توبه کنم . مردم ما هنوز احکام اسلام را نمی دانند ، خوب است که در شب شهادت ها ازنظر اخلاقی مراعات کنیم. خانم هایی می گفتند که  که در این ایام همسرمان ما را مجبور به ارتباط می کردند ولی ما جواب نمی دادیم ،این خانم ها باید بدانند که مرتکب حرام می شوند زیرا تمکین بر زن واجب است . زن فقط در چهار مورد می تواند تمکین نکند : یکی در زمان عادت ، بیماری سخت که مانع از تمکین باشد ، ضرر جدی داشته باشد یا باعث عسر و هرج برای خانم بشود . اگر نیاز مرد برآورده نشود ممکن است که در اجتماع به انحراف کشیده بشود و امام های ما به این امر راضی نیستند .
 خانم من بسیار متدین است و وقت زیادی را در محافل مذهبی می گذراند . ایشان نماز شب شان ترک نمی شود اما به خواسته های غریزی من جواب نمی دهد . آیا خدا این کارها را دوست دارد ؟  
پاسخ – قطعا خدا این کارها را دوست ندارد . تمکین از شوهر واجب است ولی کارهایی که این خانم انجام می دهند مستحب است . پیامبر می فرماید: اگر خانمی می خواهد حق خدا را ادا کند اول باید حق همسر خود را ادا کند . شما نمی توانید کارهای واجب را کنار بگذارید و سراغ کارهای مستحب بروید . پیامبر فرمودند : اگر مرد شما ابراز نیاز غریزی می کند نماز واجب تان را طولانی نکنید . ما روایاتی در مورد ارتباط غریزی بین زن و شوهر گفته ایم . داریم : ارتباط غریزی بین زن و شوهر ثواب صدقه را دارد . پیامبر فرمودند :هر گاه مرد ، زن را برای خلوتش بخواند همان جا بهشت زن است . سزاوار نیست که زن مردش را از یک لذت حلال منع بکند . روایات ما بیشتر روی واجبات زن تاکید دارند . البته خانم ها باید مستحبات را مدیریت کنند . امام صادق (ع) فرمودند : اگر زن پنج تا نماز یومیه را بخواند و ماه رمضان هم روزه بگیرد و از زوجش اطاعت کند ، از هر در بهشتی می تواند وارد بشود . پیامبر به خانمی فرمودند : اگر زن نمازش را بخواند و به خانه و زندگی اش برسد و از زوجش اطاعت کند خدا گناهان بعد و قبل این زن را می بخشد .
 من در دوران عقد هستم و چون خجالت می کشم در جلوی خانواده ام به حمام بروم نماز نمی خوانم . راهنمایی بفرمایید .
پاسخ – این حیایی که شما دارید عاقلانه نیست . البته در بعضی مواقع بزرگترها توصیه های اشتباهی مستقیم یا غیر مستقیم در این رابطه دارند . پدر و مادرها باید دقت کنند . شما نباید بگذارید که نمازتان قضا بشود . وظیفه ی شرعی شما این است که شما تا چند دقیقه قبل از طلوع آفتاب تیمم کنید . یکی از موارد تیمم تنگی وقت است . شما می توانید با تیمم وارد نماز بشوید .

 کتابهایی در مورد غرایز جنسی و ارتباطات همسری معرفی بفرمایید.
پاسخ – کتاب نُه ماه انتظار زیبا  نوشته ی اِسپنسر مترجم منصوره فضیلتی است . مولف کتاب دوران بارداری را به سه تا سه ماه تقسیم کرده است و در مورد تغییرات جسمانی خانم و جنین مطالبی گفته است و درمورد سه ماه بعد از زایمان هم مطالبی را مطرح کرد است که یکی از این مباحث تمرین ها و ورزش های مناسب برای بازگشت    جذابیت های جسمی خانمها است . کتاب ریحانه ی بهشتی یا فرزند صالح نوشته سیما نیک بُر با همکاری جمعی از خواهران حوزیه  علمیه است . در این کتاب در مورد انعقاد ، بارداری و زایمان یک نگاه معنوی داشته است . در ضمن در این کتاب در مورد مسائل خوراکی ،
عبادی در دوران بارداری ، مستحبات مربوط به تولد فرزند و دوران شیردهی صحبت هایی شده است .  
 انعقاد نطفه فرزند من در ماه محرم بسته شده است . راهنمایی بفرمایید .
پاسخ – ارتباط غریزی زن و مرد در ماه محرم ، صفر و شبهای شهادت معصومین منع شرعی ندارد و حرام نیست . پس این کار گناه نکرد و از نظر فقهی مکروه هم نیست . چون مردم ما محب اهل بیت هستند خوب است که از نظر اخلاقی این کار را مراعات کنند . در مورد انعقاد نطفه ، ما آموزه هایی داریم که مومنان در شب اول ، وسط ، آخر ماه قمری ، در شب عید قربان و عید فطر مواظب باشند که نطفه ای منعقد نشود زیرا احتمال مشکلات جسمی و روحی روانی جنین هست . البته این احتمالات در مورد محرم و صفر نیست . پس شما نگران انعقاد نطفه ی فرزندتان در ماه محرم نباشید .
من بندرت به درخواست شوهرم پاسخ مثبت می دهم زیرا بخاطر عفونت گوشم نمی توانم غسل کنم و نمازم قضا می شود . آیا این کار من گناه محسوب می شود ؟
پاسخ – اگر ضرر جزئی باشد بطوری که عقلاء به آن توجه نمی کنند ، غسل از دوش شما برداشته نمی شود . ولی اگر ضرر جدی و قابل توجه باشد و عقلاء به آن توجه   می کنند ، در اینجا وظیفه ی شما غسل نیست زیرا آب برای شما ضرر جدی دارد. شما می توانید تیمم بکنید . در آخرین لحظه ای که نماز می خواهد قضا بشود یعنی در تنگی وقت ، شما می توانید تیمم کنید و نمازتان را بخوانید . در ضمن شما معصیت را نکنید زیرا وظیفه ی شما تیمم است . پس شما می توانید به نیازهای مردتان توجه بکنید . تاکید شده است که خانم بدون عذر نیاز غریزی مردش را رد نکند . شما هیچکدام از معذوریت های را
ندارید : عذر شرعی ، ضرر جدی ، بیماری که امکان تمکین نباشد و عسر و هرج ( سختی زیاد ) . پیامبر فرمودند : نیازهای غریزی همسرانتان را تعطیل نکنید . ارتباط غریزی برای اسلام خیلی مهم است . این خانم وقتی که عذرش برداشته شد باید غسل را انجام بدهد . اسلام برای این امر تسهیل ایجاد می کند . ما در مورد روزه هم داریم که اگر زن و مرد در شب ماه مبارک رمضان یقین دارند که نمی توانند آب پیدا کند و غسل انجام بدهد ، می توانند ارتباط برقرار بکنند ، بعد تیمم کنند ، روزه بگیرند ، روزه شان هم صحیح است و معصیت هم نکرده اند. تاکید اسلام روی این بحث بخاطر این است که اگر
این ارتباطات برقرار نشود ممکن است که زمینه ی انحرافات ایجاد بشود و بنیان خانواده متزلزل بشود زیرا اسلام به خانواده خیلی اهمیت می دهد .
 وقتی خانم من متوجه می شود که به او نیاز دارم ، برای من ناز می کند و این کار باعث سردی من می شود . او می گوید که آقای دهنوی گفته که زن اهل ناز است و مرد اهل نیاز . راهنمایی بفرمایید .
پاسخ – بله این صحبت من درست است ولی این مربوط به ازدواج و خواستگاری بود . ما گفتیم که مردها به خواستگاری خانمها بروند ولی خانم ها به خواستگاری آقایان نروند . ما به خانم ها توصیه می کنیم که در مورد مسائل غریزی ناز نکنید . زیرا وقتی شما این کار را می کنید ، مرد شما از نظر روحی بهم می ریزد و دیگر غرورش اجازه   نمی دهد که با شما ارتباط برقرار بکند و شما را پس می زند و نیازش برآورده نمی شود و ممکن است که در جامعه به خطا برود . در مواردی مسئله ناز کردن نیست بلکه برخورد بد خانم است . مثلا بی اعتنایی می کند یا رفتار خشنی از خودش نشان می دهد یا روی
ترش می کند و جمله ی نامناسبی می گوید. این کار باعث سرد شدن آقا می شود . گاهی آقایان می گویند که وقتی ما از خانم مان درخواست غریزی داریم ، ایشان برای ما شرط می گذارد . این کار خطرناکی است . هر نوع شرطی در این موقع اشتباه است . حالا ممکن است که ایرادی در ارتباط آقا است و خانم از آن خوشش نمی آید ، خانم در زمان ارتباط نباید این ایراد را بگوید . خانم باید در یک موقعیت عاطفی قبل یا بعد از ارتباط این موضوع را به آقا بگوید . در مورد ارتباط غریزی ، اسلام می گوید که زن باید خودش را به مرد ارائه کند . پیامبر فرمود : برای زن حلال ( از نظر اخلاقی ) نیست مگر
اینکه خودش را به شوهرش عرضه کند . یعنی برای زن بهتر است که خودش را ارائه کند . بحث درخواست با ارائه فرق می کند . ارائه یعنی اینکه زن جوری به آقا بفهمد که آمادگی وجود دارد و در واقع زن اعلام آمادگی می کند .
 خانم من همیشه ژولیده است و با لباس های گشاد و بدقواره جلوی من ظاهر  می شود و به آرایش و بوی خوش توجه نمی کند . این باعث نفرت من شده است و من رغبتی به ارتباط غریزی با او ندارم . آیا ظاهر زن در رغبت مرد موثر نیست ؟
پاسخ – ظاهر برای مرد خیلی موثر است . زیرا مرد عشق باز است و غرایز برای او در اولویت است . وقتی خانم پوشش مناسبی ندارد ، حسی که در این آقا هست تقویت نمی شود . حس زیباشناختی مرد از طریق چشم و حس زیباشناختی زن از طریق گوش است . پیامبر فرمود : زن شوهر دار باید خود را با ظاهری نیکو در چشم شوهرش زیبا و دلربا نشان بدهد . پیامبر فرمود: بر زن است که خودش را با بهترین بوی خوش خوش بو کند و بهترین لباسش را بپوشد و بهترین زینت خودش را به مردش نشان بدهد . ما در فقه داریم که اگر مرد از زنش یک لباس خاصی را درخواست کند که در جهت استنطاعات مرد باشد یا ترک آن
موجب نفرت مرد بشود ، این کار بر زن واجب است . ( البته درخواست مرد در زمان خلوت زن و مرد است نه در خیابان و در جلوی فرزندان )
شوهرم از من انتظار دارد که من از نظر پوشش و آرایش به خودم برسم ولی خودش اصلا نظافت را رعایت نمی کند . او حتی مسواک هم نمی زند . آیا فقط زن باید خودش را برای شوهرش بیاراید ؟
پاسخ – ما در متون دینی مان هزار و هشت صد آیه و روایت در مورد نظافت داریم . روایت داریم : نظافت نشانه ی ایمان است. در مورد نظافت دین خیلی تاکید دارد. آراستگی زن و مرد ندارد. امام باقر(ع) می فرماید: همانطور که مردان دوست دارند زینت زنان شان را ببینند ، زنان هم دوست دارند مردشان را آراسته ببینند . این آراستگی مرد در رغبت غریزی زن اثر دارد . ظاهر آقا و آراستگی اثر مثبت در ارتباط غریزی زن با  مرد دارد و برعکس ژولیدگی و بوی بد دهان و پا زن را        بی رغبت می کند . داریم که آراستگی مرد باعث عفت زن می شود . پیامبر خطاب به آقایان می فرمود : موهایتان را اصلاح بکنید مسواک بزنید نطافت داشته باشید و آراسته باسید زیرا مردان بنی اسرائیل چننین نکردند و زنان شان به خطا رفتند . یکی از علل انحرافات بعضی از خانم های شوهر دار همین است . اگر بوتیفار به خودش می رسید زلیخا به دنبال یوسف نمی رفت . (لطیفه) خانم ها از بوی بد دهان ، خوردن پیاز و بوی بد پای آقایان یا بوی بد سیگار گِله دارند . امام رضا (ع) می فرماید : سزاوار است که مرد هر روز از بوی خوش استفاده کند و اگر نمی تواند یک روز درمیان و اگر      نمی تواند روزهای جمعه .
مشام زن خیلی حساس است و بوی عطر رغبت غریزی زن را زیاد می کند .
چند کتاب در مورد غرایز جنسی و ارتباطات همسری معرفی بفرمایید .
پاسخ – کتاب دانستنیهای جنسی مردان و کتاب دانستنیهای جنسی زنان تالیف آقای محمدرضا دژکام است . کتاب دانستنیهای جنسی زنان مبنی بر یازده فصل است . در این کتاب بحثی بنام بیولوژی زن یا ویژگی جسمانی خانم ها مطرح شده است و بحثی بنام یک ارتباط مطلوب دارند و بحثی هم در مورد نقش هورمون ها در ارتباطات غریزی است . در کتاب دانستنیهای مردان هم این بحث ها را دارد و در مورد کج کاری های جنسی مردان و درمان آن توضیحاتی داده اند .
یک دی وی دی هم بنام بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی یا هنر عشق بازی است که موسسه  گنجینه ی معرفت آنرا آماده کرده است . شما می توانید این دی وی دی را در تهران از کتاب فروشی گنجینه ی معرفت ، پاساژ مهستان تهیه  کنید و همچنین این دی وی دی را در قم پاساژ قدس می توانید تهیه کنید . در یک بحث خصوصی ما مباحث غریزی و ارتباط همسران را مطرح کرده ایم . در آنجا چون محدودیت کمتری وجود داشت بوده است و دست ما بازتر بوده است ، ما مسائل را بازتر از رسانه مطرح کرده ایم . چون مطالبی که ما نمی توانیم در رسانه در مورد مسائل غریزی مطرح کنیم زیاد است، قرار است که دی وی دی دوم هم در سال آینده تهیه بشود .
اگر غسل برای فردی ضررداشته باشد آیا فرد می توانند همان موقع تیمم بدل از غسل بکند و به عباداتش بپردازند ؟ 
پاسخ – جامع فتاوای فقیهان ما این است که اگر بر خانم یا آقایی غسلی واجب شده است و آب برای آنها ضرر دارد ، اگر امید بهبود دارند باید تا پیایان وقت صبر کنند و در تنگی وقت تیمم کنند ولی اگر امیدی به بهبودی تا پایان وقت ندارند و یقین دارند که این مشکل از بین نمی رود ، می توانند همان موقع تیمم بکنند و اگر عباداتی دارند انجام بدهند .
 شوهرم از من انتظار دارد که همیشه با لباس باز و آرایش غلیظ باشم ولی با وجود داشتن فرزند کوچک ،این کار برای من خسته کننده و وقت گیر است. آیا در این صورت این کار بر من واجب است ؟ 
پاسخ – درست است که تمکین خاص خانم واجب است ولی استثنائاتی دارد از جمله عسر و حرج . الان در این سوال وجوب از خانم برداشته می شود . در اینجا تمکین خاص نیست ، درخواست یک لباس و آرایش خاص است چون این کار برای خانم عسر و حرج دارد زیرا خانم کودک دارد و نگهداری از آن سخت است ، پس بر ایشان واجب نیست . در حدی که این کار در توان شما هست و باعث سختی زیادی برای شما       نمی شود واجب است که آنرا انجام بدهید . به آقایانی که این انتظار را از همسرانشان دارند توصیه می کنم که در تمام زندگی تان معتدل باشید. در روایت داریم : بهترین کارها حدوسط آن است . وقتی شما چنین انتظاری از همسرتان دارید ، چون طبع خانم آمادگی ندارد ،این فشار باعث می شود که خانم نفرتی هم از شما پیدا کند ، در ضمن این درخواست برای شما هم مفید نیست . چون شما اعتدال را رعایت نمی کنید و همیشه از خانم تان لباس و آرایش خاصی را درخواست می کنید به مرور زمان اشباع می شوید و اشباع نفرت می آورد . ما در مباحث تربیتی و روانشناسی اصلی بنام اشباع داریم . از این اصل برای ایجاد نفرت استفاده می کنند . اگر کسی رفتار غلطی دارد مثلا الکل مصرف می کند ، او را وادار می کنند که بطور پشت سر هم الکل مصرف کند تا اشباع بشود و از الکل نفرت پیدا کند واز آن دست برمی دارد . مثلا در یک روز برفی که ناگهان مدارس تعطیل می شود ، یک روزنامه تمام چاپ خود را به بازار نمی دهد که بازار اشباع بشود و بیشتر روزنامه را خمیر می کنند . آقایان سعی کنند که خودشان را به اشباع نرسانند و حالت تشنگی خودشان را حفظ کنند و چشم شان سیر نشود .    توصیه ی من این است که خوب است خانم شما هفته ای دوبار با پوشش باز و آرایش باشد البته آراستگی همیشه لازم است . نظافت دائمی است . انسان نباید هیچ وقت ژولیده و آلوده باشد و بدنش بوی نامطبوع بدهد . بین آراستگی و آرایش فرق است .
یکی از نکات مهم در زندگی این است که ما رگ خواب همسرمان را بدست بیاوریم . ذائقه مهم است و ذائقه انسانها باهم فرق می کند . بعضی از آقایان از آرایش شیمیایی همسرشان نفرت دارند و بعضی از آرایش کمرنگ و طبیعی خوششان می آید . خانم ها باید این ذائقه ی مرد را بدست بیاورند و ملاک ، ذائقه ی خودشان نباشد. زیبایی شما برای همسرتان است تا محبت او نسبت به شما بیشتر بشود . ما باید بخاطر همسرمان از خیلی چیزها می گذریم .
 با اینکه خانم من خیلی به خودش می رسد واز لباس های مناسب استفاده می کند اما من هیچ علاقه ای برای ارتباط با او ندارم چون همیشه من را تحقیر می کند و به من زور می گوید . راهنمایی بفرمایید.
پاسخ – درست است که لباس مناسب و آرایش خوب از عوامل موثر در جذب مرد است ولی موثرتر از آنها رفتار خوب ،  پسندیده ، محبت و مهربانی زن است . گاهی خانم از نظر جسمانی خیلی زیباست ولی عطوفتی نسبت به مردش ندارد . رفتارهای تحکم آمیز ، تحقیر کردن ، توهین و رفتار چکشی خانم باعث می شود که زیبایی های زن  به چشم مردش نیاید زیرا زن از مرد دلبری می خواهد نه دلیری . خانم ها باید از رفتارهای چکشی با مردشان پرهیز کنند زیرا این کار باعث می شود که مرد سردمزاج بشود . و نمی تواند با خانم ارتباط غریزی برقرار کند . دین اسلام کار را بین زن و مرد تقسیم کرده است ، کارهای ظریف را به خانم ها و کارهای خشن را به مردها واگذار کرده است تا روح ظریف خانم ها از بین نرود . در اسلام مسئولیت خانواده رابه مرد و مدیریت خانه را به زن داده است . روایت داریم : مرد مسئول خانواده و زن مدیر خانه است . زن نباید دنبال کارهای سخت مردانه برود زیرا باعث ار بین رفتن روح و جسمش می شود . پس اگر این خانم موردنظر به کارش ادامه بدهد زندگی اش خراب  می شود . گاهی خانم کارش سخت و مردانه است وما توصیه می کنیم که خانم کارش را عوض کند یا در قسمت دیگری کار کند .وقتی یک خانم پرستار یا پزشک بیمارش فوت می کند ، اگر این خانم پرستار یا دکتر متاثر نشود ما احساس نگرانی می کنیم . اصلا ممکن است که این کار برای آنها عادی بشود که این کار هم خطرناک است . زن روح لطیفی دارد و نباید کارها یا رفتارهای مردانه را انجام بدهد .
اصل این است که زن کار مردانه نکند . اما اگر خانمی مثلا مدیر است وقتی به خانه    می آید باید مادر باشد. اگر زن روح لطیفش از بین برود نه نمی تواند مادر خوبی برای بچه هایش باشد و نه می تواند همسر خوبی برای شوهرش باشد . حالا اگر آقا کارهای سخت و مردانه انجام می دهد یا کار نظامی داردند ، وقتی به خانه می آید باید مدیریت کند تا آن رفتار خشن را در خانه نداشته باشند .
شوهر من آنقدر خودش را به کار مشغول کرده است که وقتی به خانه می آید دیگر نای حرف زدن هم ندارد . این مسئله روی روابط همسری ما اثر منفی گذاشته است . آیا این قدر کارکردن درست است ؟
پاسخ – خیر ، این کار درست نیست . اعتدال در کار کردن هم مهم است . روایت داریم که ما شما را امت وسط قرار داریم . اگر ما در زندگی مان به این آمیزه ی دینی عمل کنیم زندگی های مان گلستان می شود. کار مرد در حد کفاف است . اسلام با بیکاری مخالف است . در صدر اسلام به پیامبر گزارش می دادند که فردی در کنجی به عبادت می پردازد وسرکار نمی رود . پیامبر برای او پیام فرستاد که تو از امت من خارج    شده ای . از طرفی اسلام با پرکاری های غیرمنطقی هم مخالف است . حدکفاف یعنی اینکه انسان در حدی کار کند که دستش جلوی دیگران دراز نباشد و در زندگی قناعت هم بکند و زندگی شرافتمندانه ای داشته باشد. این آقایانی که این طوری به خانه می روند بدانند که ما به آرامش و آسایش نیاز داریم . کار زیاد برای خانواده آسایش می آورد زیرا وقتی درآمد مرد بالا باشد همه نوع آسایشی برای خانواده اش فراهم می کند ولی آیا این آسایش آرامش هم می آورد ؟ پول و امکانات آرامش نمی آورد ،چیزی که به خانواده ی ما آرامش می دهد وجود مرد در منزل است . گاهی بچه ای یک هفته پدرش را نمی بیند زیرا صبح که پدر می رود بچه خواب است و شب که پدرمی آید باز هم بچه خواب است ، پس این بچه آرامش ندارد. مثلا شما همه ی امکانات را برای خانم تان فراهم می کنید ولی بیست دقیقه با خانم تان صحبت نمی کنید ،این باعث می شود که آرامش را از همسرتان بگیرید. ارتباط غریزی عامل آرامش است . خدا فرمود : زوج هایی از خودتان برایتان آفریدیم تا در کنار آنها آرامش بگیرید. آقایان باید کارشان را مدیریت کند . حالا خانم هایی هستند که از کار آقایان شان شکایت ندارند ولی از کارهای جانبی آقایان شان شاکی هستند . بعضی از آقایان بسیاری از وقت شان را صرف کارهای سیاسی و اجتماعی می کنند . بعضی از آقایان دائم در هیئت هستند یا در حال انجام دادن نوافل هستند . هیئت و نماز شب خوب است ولی به چه قیمتی ؟ این کارها ثواب دارد . ولی بدانید که ارتباط و صحبت با همسر ثواب بیشتری دارد .
 خانم من از صبح تا عصر کار می کند و وقتی به خانه می آید بخاطر خستگی  نمی تواند به نیازهای من پاسخ بدهد .راهنمایی بفرمایید .
پاسخ – بعضی از شغل ها برای خانم ها ضروری است مثل دکتر زنان و زایمان و معلم .حالا بعضی از خانمها به درآمد کارشان نیاز دارند یا از نظر روحی به کارشان  نیاز دارند . خانم ها باید مدیریت کنند . اصل شوهر و فرزندان هستند . آقا باید در خانه به همسرش کمک کند تا خانم در خانه کمتر خسته بشود تا بتواند حقوق آقا را رعایت کند. گاهی کاری که خانم می کند نه ضرورت است و نه خانم نیاز به درآمدش دارد و نه از نظر روحی نیاز به آن دارد بلکه بعلت یک سری دلایل واهی و پوچ است . مثل کلاس گذاشتن ، از غافله عقب نماندن و ... آقایی می گفتند که خانم من برای کار از صبح از خانه بیرون می رود و دو برابر درآمدش خرج می کند و می گوید بخاطر اینکه روی دختر خاله ام را کم کنم ، این کار را انجام می دهم. این یک انگیزه ی واهی است . اگر کار برای خانم ضروری است ، خانم باید مدیریت کند . خانمهای شاغل می توانند    وقت های تلف شده را جمع کند و آنرا در خانه صرف کند . گاهی یک تلفن برای احوال پرسی چهل و پنج دقیقه طول می کشد .
اگر خانم برای ارتباط غریزی با همسرش پیشقدم بشود اشکالی دارد ؟
پاسخ – اصل این است که زن خواستنی و مرد خواهان باشد . زن دوست دارد که مرد به سمت او بیاید ومعمولا آقا هم آغازگر است ولی این یک قاعده ی غیر قابل تغییری نیست . در بین شرقی ها این قانون است که مرد به سمت زن بیاید ولی درغرب این طور نیست . اگر زن و مرد عاشق همدیگر باشند فرقی نمی کند که کدامیک به طرف همدیگر بروند . اگر خانم احساس نیاز می کند خودش را ارائه کند مثلا با یک لباس خاص یا رمز و راز خاصی ولی اگر زن نیاز داشت می تواند با کلام علناً درخواست بکند . بعضی از خانم ها وقتی از شوهران شان درخواست ارتباط می کنند مرد برانگیخته می شود و آمادگی بیشتری برای ارتباط پیدا می کند . اگر مرد قهر کرده است ممکن است که بخاطر غرور مردانه اش جلو نیاید ولی شما می توانید این کار را بکنید.
اگر خانمی در جامعه عفیف باشند ولی در خانه حیا نداشته باشند به بی قیدی متهم  نمی شود .

 در مورد غرایز جنسی کتابهایی معرفی کنید  
پاسخ – کتاب نشاط جنسی نویسنده خانم ن .نبی است .این کتاب مشتمل بر هشت فصل است ایشان عوامل تاثیرگذار غریزی از جمله بینایی و شنوایی  را مطرح می کنند و همچنین بحث سردمزاجی خانم ها ، ناتوانایی جنسی آقایان ، ارتباط غریزی سالمندان و اختلالات جنسی مطرح شده است . کتاب درمان خستگی و ناتوانی جنسی برای مردان و زنان از خانم ن . نبی است . این کتاب به دو بخش تقسیم شده است که یک بخش آن به ناتوانایی جنسی مردان و راههای درمان پرداخته است و بخش دوم به سرد مزاجی خانم ها و راه درمان آن
پرداخته است . هر دو کتاب خوبی است ، از نظر حجم و قیمت مناسب تر است و اطلاعات جامعی هم دارد .
کارشناس شما می گویید برای همسرتان آرایش کنید و لباس زیبا بپوشید . آیا این مدل لباس پوشیدن و آرایش جلوی فرزندان اشکالی ندارد ؟   
پاسخ – این خوب نیست که خانم شما همیشه آرایش غلیظ و پوشش خاص داشته باشند زیرا آقا اشباع می شود . این نوع آرایش و لباس هفته ای دو بار کافی است ولی آراستگی باید همیشگی باشد . حالا اگر فرزندان زیر هفت سال هستند این نوع آرایش و پوشش مشکلی ایجاد نمی کند. زیرا غرایز جنسی در بچه های زیر هفت سال بروز ندارد البته وجود دارد ولی بروز ندارد . وقتی بچه وارد مدرسه می شود مادر باید مراقبت کند زیرا با ورود به دوره آموزشگاهی غرایز بروز پیدا می کند با اینکه جدی نیست ولی شما باید پوششش را مراعات کنید . بچه ها با ورود به دوازده سالگی نوجوان می شوند و باید مراقب بیشتری بشود زیرا غرایز در نوجوان جدی تر می شود . پسرها بطور معمول در پانزده سالگی به بلوغ جنسی می رسند و مادر باید مراقبت بیشتری بکند زیرا فرزند در اوج غرایز است . اگر شما در دوره ی بعد از آموزشگاهی پوشش و آرایش را جلوی فرزندان پسر رعایت نکنید ممکن است که بلوغ جنسی آنها را جلوتر بیندازید . یکی از علل بلوغ زودرس بچه ها همین مسئله است . اگر شما فرزند بالای هفت سال دارید باید پوشش و آرایش خودتان را مدیریت کنید  یعنی پوشش و آرایش مربوط به خلوت شما باشد .
بعضی ها فکر می کنند که فرزند ما محرم هستند و نباید جلوی آنها پوشش رعایت بشود . البته این درست است ولی اگر فرزند شما در سن قبل از آموزشگاهی ، قسمتی از بدن شما را ببیند ، آزار نمی بیند ولی از آن عکس می گیرد و بعدا او را آزار می دهد یعنی در زمان بلوغ جنسی . اگر فرزند شما در زمان بلوغ و نوجوانی قسمتی از بدن مادر را ببیند بالفعل او را اذیت می کند و ممکن است که دچار انحرافات اخلاقی بشود . درست است که فرزند شما به شما محرم است ولی باید محدودیتی باشد .
 میزان ارتباط جنسی بین همسران چقدر باید باشد ؟
پاسخ- ما نمی توانیم یک جواب کلی برای ارتباط غریزی بین زن و شوهر بدهیم . زیرا میل و نیاز انسانها با هم فرق می کند . شرایط جسمی و روحی انسانها خیلی اثرگذار است . حتی موقعیت اقتصادی انسانها اثرگذار است نوع تغذیه و سن افراد اثرگذار است . در ابتدای ازدواج میزان ارتباط بیشتر است و افراط گونه است و بعد از چند سال بطور طبیعی تعدیل می شود و اگر تعدیل نشد ، ممکن است که اختلالی وجود داشته باشد . پس ما نمی توانیم یک قاعده ی کلی بگوییم . بعضی از روان شناس ها می گویند واکنش جسم می تواند شاخص خوبی باشد . زن و شوهرها ببینند که بعد از برقراری ارتباط ، واکنش جسم آنها چگونه است . اگر به آنها رخوت و سستی دست می دهد و از نظر روحی کسل هستند ، این نشان می دهد که تعداد دفعات زیاد است . ولی اگر روز بعد ارتباط سرحال و با نشاط بودند و آرامش دارند ، میزان ارتباط مناسب است . ما در مطالعه مجموعه منابع و آراء متخصصان مختلف به این نتیجه می رسیم که هفته ای دو بار ارتباط مناسب است .
حالا اگر هفته ای دوبار ارتباط دارای فراز و نشیب باشد ، نگران کننده نیست . خانم ها در ارتباط فراز و نشیب مخصوص دارند و ما تعبیر هلال ماه ، نیمه ماه و ماه کامل در مورد خانمها بکار می بریم . در آقایان هم این جوری است. در آقایان هم فراز و نشیب دارد . وقتی در آقا مشکلی پیش می آید و به همسر رغبتی ندارند ، خانم نگران می شود که نکند آقا با فرد دیگری ارتباط دارد . این سوءظن ها خیلی خطرناک است . خیلی از عوامل باعث فراز ونشیب در ارتباط جنسی می شود . مثلا بیماری تب یا شکستگی با بیماری عفونی یا بیماریهای روحی و روانی که میل جنسی انسان را کم می کند . همچنین فشارهای روحی ناشی از یک مصیبت یا یک شکست یا اختلاف بین خانم و آقا و قهر یا مصرف یکسری داروها هم اثر گذار است . داروی ضد  افسردگی در بیشتر افراد باعث کاهش میل جنسی می شود .گاهی مُسَکِن ها هم این اثر را دارد .گاهی خستگی هم میل جنسی را کم   می کند . مثلا گاهی آقا پروژه ای دارد که باید آنرا در مدت معینی تمام کند و وقت کمی دارد . گاهی رژیم غذایی هم میل جنسی را کم می کند. غذاهای سرد میل جنسی را کاهش می دهد . اگر این فرازو نشیب در ارتباط مقطعی باشد نگران کننده نیست ولی اگر طولانی مدت باشد یعنی آقا یا خانم در حالت سلامت جسمی و روحی اهم سرد مزاج است ، در اینجا احتمال وجود یک اختلال جنسی است . آب و هوای مربوط هم در میل جنسی اثرگذار است .
 خانم من به سختی تن به ارتباط غریزی می دهد و سرد است . علت سرد مزاجی ایشان چیست ؟ راه درمان آن چیست ؟
پاسخ – علل مختلفی دارد .ممکن است که علت آن جسمانی یا روحی و روانی باشد . حتی ممکن است که مشکل روحی و روانی به سالها قبل در دروان نوجوانی برمی گردد . یا ممکن است که اختلال هورمونی باشد . اگر این موارد نباشد ،علت دیگر برخورد غلط آقایان است . ما خانم هایی را داشته ایم که سرد مزاج بوده اند و زندگی شان به طلاق منجر شده است ولی وقتی دوباره ازدواج کرده اند مشکل شان حل شده است ، این نشان می دهد که این خانم باهمسرش مشکل داشته است . ایجاد فشار روحی از طرف آقا یکی از مهمترین علت  سرد مزاجی خانم ها است . آقا با کتک کاری ، فحاشی و تهدید به طلاق در زندگی برای خانم فشار روحی ایجاد می کند و باعث سرد مزاجی خانم ها می شود . فشار روحی بشدت روی هورمون های جنسی اثر می گذارد و آنرا کاهش می دهد و باعث می شود که خانم از مرد متنفر بشود. عامل دیگر که باعث سرد مزاجی خانم ها می شود این است که خانم احساس می کند آقا سرو گوشش می جنبد و بی وفایی می کند . خانم بخاطر احساس تملکی که دارد وقتی بفهمد که آقا به او خیانت کرده است بشدت سردمزاج می شود و از آقا متنفر می شود . علت دیگر این است که آقایان به ویژگی های خانم ها توجهی ندارد . آقایان عشق باز هستند ونیازی به قربان و صدقه رفتن خانم ها ندارند ولی خانم ها عشق ورز هستند و قبل از ارتباط ، نیاز به قربان و صدقه رفتن و محبت دارند . علت دیگر این است که آقا نظافت شخصی را رعایت نمی کند و بدن و دهانش بو می دهد . این عوامل باعث سردی در خانم می شود . اگر مشکل اینها هستند شما می توانید اینها را اصلاح کنید تا سرد مزاجی خانم شما از بین می رود ولی اگر آقا این عوامل را رعایت می کند و باز خانم سرد مزاج است ، شما باید به سراغ اختلال فیزیولوژی یا روحی یا هورمونی بروید.
 خانم من گرم مزاج است ولی موقع ارتباط غریزی با من بهره ی کافی را   نمی برد.علت چیست ؟  
پاسخ – در واقع خانم ایشان به اوج لذت (ارگاسم ) نمی رسند و ایشان باید دنبال علت باشند . زیرا اختلالی وجود ندارد . یکی از علت هایی که خانم های گرم مزاج بهره کافی از ارتباط نمی برند بخاطر استرس و اضطراب است . مثلا اگر مکان ارتباط ناامن باشد خانم دچار اضطراب می شود و بهره ی کافی نمی برد . پس مکان ارتباط نباید در دید باشد و قفل داشته باشد . خانمهایی که با مادر همسر یا مادرخودشان زندگی می کنند این مشکل را بیشتر دارد . و این دغدغه همیشه وجود دارد . خانم ها در میهمانی تن به ارتباط نمی دهند . خانمها دوست دارند که زمان ارتباط شب و محل ارتباط تاریک باشد زیرا در این مکان آرامش دارد . کمبود وقت برای استراحت هم باعث استرس خانم می شود . در محل ارتباط نباید حیوانات موذی باشند زیرا این باعث اضطراب در خانم می شود. یکی دیگر از عوامل نگرانی خانم از بارداری است . در کتابها راههای پیشگیری متعددی وجود دارد از جمله بستن لوله ها ،مصرف قرص و آی یو دی است که درصد ریسک کمتری دارند . عامل دیگر این است که خانم کارهایش مانده باشد . خانم تا کارهایش را انجام ندهد احساس آرامش   نمی کند . دیگر اینکه حتی صدای تلفن برای خانم استرس آورد است . عامل دیگر سرعت مرد است .مرد در همه ی زندگی اش سرعت دارد ولی خانم در همه ی زندگی اش کم سرعت است و در این مسئله هم همین است . مرد باید زمانی را برای آماده سازی همسرش صرف کند . آقایان برای برانگیخته شدن سه تا پنج دقیقه وقت نیاز دارند ولی خانم ها ده تا پانزده دقیقه وقت نیاز دارند . عامل دیگر این است که خانم هنوز آماده نشده است . این آمادگی خیلی مهم است . مرد اگر می خواهد همسرش به ارگاسم برسد باید همسرش را آماده کند که در دین ما به آن مداعبه (آماده سازی) می گویند. امام محمدباقر (ع) می فرماید : لازم است بر مرد که همسرش را برای ارتباط آماده بکند. پیامبر فرمودند: یکی از   ستم های مرد این است که قبل از ارتباط با همسرش مداعبه نداشته باشد .
کتابهایی در مورد عزایز جنسی و زناشویی معرفی بفرمایید.  
کتاب نیازها و روابط جنسی و زناشویی نوشته ی آقای محسن ماجراجو است . و کتاب فرهنگ زناشویی تالیف آقای مهدی ضیائی است . محتوای این کتابها مشابه کتابهای قبلی است . این کتابها از نظر حجم و قیمت ، از کتابهای قبلی کمتر است .
 شوهر من علاقه ای به ارتباط با من ندارد ولی با ارتباط به زنان دیگر  علاقه دارد . علت چیست ؟
 اگر مرد به هیچ خانمی میل نداشته باشد یعنی میل غریزی در او نباشد این نشانه ی اختلال است . اما این آقا که به دیگران تمایل دارند ولی به همسرشان تمایل ندارند ممکن است که عواملی در آن دخیل باشد . ممکن است که آقا با همسرشان اختلاف دارند و این اختلاف جدی نیست و خانم باید ریشه ی آنرا جستجو کند . مثلا ژولیدگی خانم یا برخوردهای بدی که خانم در طول زندگی روزمره با آقا دارند یا تحقیر کردن و کنف کردن مرد یا گاهی وقتی آقا ابراز نیاز می کند خانم ناز می کند یا برخورد بدی می کند و روی ترش می کند یا شرط می گذارد و شِکوه می کند . اینها عواملی است که شوهر شما علاقه ای برای ارتباط با شما ندارد . شما باید ریشه را حل کنید تا مشکلات حل بشود .
 خانم من در نجس و پاکی وسواس زیادی دارد و چون استحمام برای او سخت است به ارتباط جنسی تن نمی دهد . راهنمایی بفرمایید .  
یکی از علل مهم که خانم ها به ارتباط جنسی تن نمی دهند مسئله ی وسواس است . البته گاهی هم مرد وسواس دارد ولی فراوانی آن در خانم ها است . در روانشناسی به این نوع وسواس ، وسواس اجبار می گویند که یک وسواس فکری و یک وسواس عملی داریم . وسواس در نجس و پاکی ، مصداق وسواس عملی است . این اختلال روانپزشکی  اختلال شایعی است . سه درصد از مردم دنیا وسواس دارند . کسانی که وسواس دارند رفتار جنسی را یک رفتار آلوده و نجس می دانند . و ممکن است که استحمام این افراد ساعت ها طول بکشد . حتی ممکن است که غسل این افراد ساعت ها طول بکشد و در نظام زندگی شان اختلال بوجود بیاید . پس طبیعی است که این افراد تن به ارتباط جنسی ندهند . ولی این اختلال قابل درمان است . این خانم باید خودشان را درمان کنند . ایشان باید به روانپزشکی یا متخصص اعصاب و روان مراجعه بکنید ، آنها آرام بخش هایی تجویز می کنند . البته این اختلال فقط با دارو قابل درمان نیست و باید کنار آن رفتاردرمانی انجام بشود . روش دیگر مذهب درمانی است که ما احکام شرعی را برای آنها تبیین می کنیم . این روش ها خیلی تاثیر گذار است . پس ایشان باید به روانپزشک و بعد یک روانشناس و مشاور مراجعه کنند .
 با توجه به اینکه موهای بلندی دارم و غسل کردن برای من سخت است معمولا به نیازهای شوهرم پاسخ نمی دهم . راهنمایی بفرمایید .  
 بعضی از مراجع عظام تقلید شستن موهای بلند را در خانم  ها لازم نمی دانند . یعنی در غسل لازم نیست که موهای بلند شسته بشود و همین که آب به پوست سر برسد کافی است . بعضی از مراجع عظام تقلید ، فتوا نمی دهند و احتیاط واجب می کنند . در اینجا یا می توان به احیاط واجب عمل کرد یا به مرجع دیگری مراجعه کرد . ( البته در قدما گروهی بوده اند که شسستن مو را واجب می دانستند .) پس شما هم می توانید این کار را انجام بدهید . خانم ها می توانند موهایشان را ببندند و در کاور بگذارند و فقط پوست سرشان خیس بشود و لازم نیست که موهایشان خیس بشود . اگر مردم ما احکام اسلامی را بدانند مشکل شان حل می شود.
ما در خیلی از مواقع در زندگی مان بخاطر دیگران خودمان را به زحمت می اندازیم . حالا اگر امکان نداشت که شما به فتوای مرجع دیگری مراجعه کنید چون این موضوع دارای اهمیت است شما باید به آن توجه بکنید . کسی با این بهانه ها نمی تواند ارتباط جنسی برقرار نکند .
با ما اینکه زندگی خوبی داریم و من به خانمم از جهت مادی ، معنوی و عاطفی می رسم ولی ایشان هیچ رغبتی برای ارتباط با من ندارد .علت چیست ؟ آیا درمانی هم وجود دارد ؟
 تمام علت های سرد مزاجی خانم ها آقایان نیستند . یکی از علل سرد مزاجی خانمها برخورد بد آقایان است . ممکن است که خانم شوهر خوبی دارند اما باز خانم مشکل دارد . این اختلال میل جنسی است که علل دیگری دارد و متاسفانه شایع هم هست . حدود سی و پنج درصد از زنان جامعه این مشکل را دارند . ممکن است که علل جسمی باشد .پس باید به پزشک مراجعه کنند . ممکن است که مشکل هورمون جنسی باشد که باید به متخصص غدد مراجعه بشود . آنها با دارو می توانند ترشح هورمون را متعادل بکنند . گاهی علت سرد مزاجی وسواس ،افسردگی ، اضطراب ، اختلال هذیانی ، جنون و پرخاشگری های عصبی است که باید به روانپزشک مراجعه بشود . گاهی علل روانشناختی است یعنی تجاربی تلخی که خانم از دوران کودکی نسبت به جنس مخالف داشته است مثلا مادر از پدر خیلی بد می گفته است یا پدر فرد قلدری بوده است و برخوردهای خشنی می کرده یا خانم مورد آزار جنسی قرار گرفته است . در اینجا ما افراد را به روانشناس سکس تراپ ارجاع می دهیم. این روانشناس دوره ی مسائل جنسی و مشکلات جنسی را دیده است و می تواند کمک بیشتری بکند . البته تعداد این روانشناسان درکشور ما کم است .  
پیامبر فرمودند : اگر خانمی بخوابد و بسترش را از مردش جدا بکند ، ملائکه تا صبح  او را لعنت می کنند . آقایی هم که سرد مزاج است باید مشکلش را حل کند و به نیازهای همسرش پاسخ بدهد . پیامبر فرمودند : اگر مردی به نیازهای خانمش جواب ندهد و خانم به خطا برود گناهش به گردن آقا است . نیاز زن به مراتب بالاتر از مرد است . با  حل کردن مشکل جلوی آسیب ها را بگیرید .
 آیا دیدن فیلمهای مستهجن برای رفع سرد مزاجی آقایان و خانمها اشکال شرعی دارد؟
 بله . قطعا این کار اشکال شرعی دارد. حتی اگر دیدن این فیلم ها به قصد آموزش باشد باز هم حرام است . در مواردی می گویند که وقتی ما این فیلم ها را می بینیم به گناه نمی افتیم ولی باز این کار اشکال شرعی دارد . اگر حتی شما قصد ریبه هم نداشته باشید ،دیدن این فیلم ها حرام است و فرقی بین مجرد و متاهل نیست . این محدودیت های برای مصونیت جسم و جان است . دیدن این فیلم های مستهجن در طولانی مدت باعث سردمزاجی آقا و خانم می شود . البته بیشتر مشکل ما با آقایان است که این فیلم ها را می بینند . زیرا این آقا ، خانمش را با زن های بدکاره مقایسه می کند . این آقا نمی داند که آن خانم بدکاره که شکل خاصی دارد شغلش این است و از این راه کسب درآمد می کند . همه ی زنان آمریکایی و اروپایی این طوری نیستند . ولی این آقا فکر می کند که همه ی زنهای دنیا آن شکلی هستند ولی همسر خودش آن جذابیت را ندارد. و از همسرش لذت نمی برد . این آقا که تصویر یک زناجنبی را می بیند وقتی می خواهد با همسرش ارتباط برقرار کند دچار نوعی تناقض و اختلال درعملکرد جنسی می شود زیرا این آقا انتظار دارد که در واقعیت تصویری بهتر یا مثل همان ببیند ولی این پیش نمی آید . کسانی که به دریوزگی افتاده اند دیگر از حلیله ی خودشان لذت نمی برند . موسیقی های محرک جنسی هم همین طور است . آقایانی که از نگاهشان مراقبت می کنند ، عطش بیشتری نسبت به همسرشان دارند.    فلسفه ی پوشش یک زن مسلمان این است که مرد عطش بیشتری داشته باشد . و انگیزه برای ازدواج پیدا بکند. در غرب انگیزه برای ازدواج خیلی کم است و به راهها هم جنس گرایی و آلودگی های دیگری افتاه اند . این فیلم ها ، تصاویر و موسیقی ها مبتذل نظام زندگی شما را به خطر می اندازد . حرمت این فیلم ها به خاطر این است که ما دچارمشکل نشویم .
 همسر من برای درمان سردمزاجی خودش از مواد مخدر استفاده می کند . آیا این کار درست است ؟
 بله . موادمخدر در ابتدا قوه ی باه را بیشتر می کند . ولی مدتی بعد کاملا برعکس می شود . یکی از عوامل موثر افت توان جنسی مواد مخدر است. شراب هم همینطور است. حتی مواد نیرو زا و تقویت کننده ها هم این طوری است . استفاده از این مواد برای درمان سردمزاجی اشتباه است. انسان برای بیماری باید به پزشک مراجعه بکند . خطر موادمخدر این است که کم کم شما را معتاد می کند . هر چیزی به شکل طبیعی آن خوب است. حتی استفاده از مواد استاندارد هم برای درمان سرد مزاجی خوب نیست .
شوهرم به من رغبت دارد ولی مبتلا به انزال زودرس است . علت چیست ؟
 علت انزال زودرس ممکن است که جسمی باشد . مثلا در خونرسانی به دستگاه تولید نسل مرد مشکلی ایجاد شده باشد . یا در گیرنده ی مغز اختلالی ایجاد شده است. مرکز انزال مرد در مغز است . ایشان باید به اورولوژ متخصص (مجاری ادرار) مراجعه کنند . آنها یکسری دارو برای مغز می دهند که درمان اصلی است . و برای انزال یکسری مواد تاخیری می دهند که موضعی است . کار اصلی را داروها انجام می دهند . مواد تاخیری اعتماد به نفس مرد را برمی گرداند . اگر مشکل روحی و روانی بود که مهمترین آن اضطراب است . گاهی مرد اضطراب دارد بخاطر بدرفتاری خانمش یا نفرت از زن است یا بخاطر شتاب زدگی است . گاهی خانم آمادگی ندارد و خودش سرد است و مرد را شتابزده  می کند . گاهی آقا تجارب ناخوشایندی از دوران نوجوانی دارد . در این موارد اورولوژ به روانپزشک مراجعه می دهد . یا در اولین تجربه ی غریزی مرد دچار اضطراب شده است . اگر روانپزشک موفق نشدند به روانشناس سکس تراپ ارجاع      می دهند . البته این اختلال قابل درمان است . اکثر قریب به اتفاق مشکل زود انزال قابل درمان است . در بعضی ها درمان جواب نمی دهد زیرا دارو ها مختلف است و برای یک نفر جواب می دهد و برای فرد دیگری جواب نمی دهد . اگر شما یک دوره درمان را شروع کردید و جواب نداد ، باز مراجعه کنید و درمان را با داروی دیگری شروع کنید .
 شوهر من با دیدن فیلم های مستهجن از من توقع دارد کارهایی را انجام بدهم که آنها انجام می دهند . آیا اینکار از نظر اسلام حرام نیست ؟
یکسری از کارها حرام است . مثلا اسلام خوردن نجاست را حرام می داند . یک مسلمان نمی تواند این کارها را بکند . نوع کارهایی که آنها در فیلم هایشان می کنند ، خود غربی ها و فرهیختگان غربی اینها را اختلال می دانند از جمله مدفوع خواهی ، ادرار خواهی ، مقوله ی اورال و ...انجمن روانپزشکان امریکا اینها را در مقوله ی اختلالات پارافیلیایی قرار می دهند . یکسری رفتارها حرام نیست ولی مشمئز کننده است و ممکن است که در آن لحظه برای آنها لذتی هم داشته باشد ولی یک صحنه هایی در ذهن آنها  می ماند که محبت و صمیمت را کم  می کند. ما باید بر اساس آموزش دین مان عمل کنیم . در دین ما باید قداست و سلامت این کار باقی بماند .
 چند کتاب در مورد غرایز جنسی معرفی بفرمایید .
 کتاب ازدواج و تربیت انسان قبل از تولد ، نوشته ی محسن ملااحمدی است . در این کتاب در مورد رفتار شناسی جنسی صحبت شده است و کتاب دانستنی های زناشویی   نوشته ی رضا صالحی است . هر دو کتاب ، از کتابهای خوب است و محتوای آنها مشابه کتابهای قبلی است . ویژگی این کتابها این است که حجم آن کمتر است و قیمت آن مناسب تر است .
شوهر من انتظار دارد در جایی که دیگران خوابیده اند به درخواست او پاسخ بدهم . آیا این کار درست است . 
 خیر . این کار درست نیست . این ارتباط هم برای خانم و هم برای آقا ،آفت دارد . خانم چون احساس امنیت نمی کند ، بهره ای نمی برد و به اوج لذت ( ارگاسم ) نمی رسد . در مورد آقا باعث انزال زودرس می شود . پس ارتباط غریزی زن و مرد باید پنهانی باشد . مثل فاخته ها که بهم عشق می ورزند اما رابطه ی غریزی آنها کاملا مخفیانه و پنهانی است . ما روایت داریم که ارتباط غریزی زن و مرد نباید در محل رفت و آمد دیگران باشد . پیامبر فرمودند : اگر زن و مرد در محل عبور دیگران بهم نزدیک بشوند مورد لعن خدا و فرشتگان الهی قرار می گیرند . این بخاطر این است که جلوی انتشار کار بد گرفته بشود . در ضمن ممکن است که دیگران به خطا بروند . مثلا کسی که در این اتاق خواب است اگر صحنه ای ببیند و صدایی بشنود ، احتمال انحراف اخلاقی و جنسی او زیاد است . حتی اگر از محارم خانم باشد. ما برای جواب این سوال روایت داریم. امام صادق (ع) فرمود : کار ناشایستی است که مرد به همسرش نزدیک بشود در حالیکه شخص دیگری در خانه است . این ارتباطات باید برای حریم خصوصی مرد و زن باشد .
 آیا ارتباط غریزی زن و مرد ، در اتاقی که فرزندان خوابیده اند اشکال دارد ؟ همسر من می گوید که این کار اثر بدی روی بچه ها دارد .
صحبت همسر شما کاملا درست است و این کار در جلوی روی فرزندان اثر بدی دارد . اگر فرزندی شاهد خلوت والدین خودش باشد زمینه ی انحراف جنسی در آینده برای او ایجاد می شود . پیامبر فرمود : اگر زن و مرد خلوتی داشته باشند و فرزندان شاهد آن خلوت باشد ، فرزندان هرگز رستگار نمی شود و سرانجام عمل منافی عفت انجام می دهد چه پسر باشد چه دختر . این سختگیری ها بخاطر آفات این عمل است . دختر خانم روحیه زن نمایی دارد یعنی دوست دارد مثل مادرش باشد و پسر روحیه ی مرد نمایی دارد یعنی دوست دارد مثل پدرش باشد . ویژگی بعدی همانند سازی است . ممکن است که اگر فرزند این رفتار را در پدر و مادرش ببیند ممکن است که بخاطر این ویژگی ها بخواهد این رفتار را با همسالان خودش انجام بدهد یا نسبت به بدن خودش حساس می شود و زمینه ی انحرافات اخلاقی در او ایجاد بشود . اگر کودکی در اتاق خواب باشد این عمل در ذهن او ثبت می شود و در آینده که به بلوع جنسی می رسد و او را آزار می دهد و اگر نوجوان باشد بالفعل دچار انحراف می شود . حتی غربی ها روی این مسئله حساس هستند . در کتابهایشان توصیه می کنند که خانم ها و آقایان مراقب خلوت خودشان در جایی که   کودکان شان هستند ، باشند . زیرا ممکن است که صدایی بشنود یا صحنه ای را ببیند و چون قدرت تجزیه و تحلیل ندارد دچار اضطراب می شود . و از طرفی گمان می کند که مادرش مورد آزار قرار گرفته است  و نسبت به پدر انتقام جو می شود . پدر و مادر ها باید مراقب باشند .
 پس از انجام غسل جنابت ، متوجه شدم که کمی از آرایش پشت چشم من باقی مانده است ، آیا من باید دوباره غسل کنم ؟
خیر ، شما نباید کامل غسل کنید . شما می توانید همان مانع را برطرف کنید و و لازم نیست که سمت راست و چپ بدن را بشویید . حالا اگر مانع روی دست شما باشد ، شما می توانید مانع را برطرف کنید و دست را بشویید و دیگر لازم نیست که شما سمت راست و چپ بدن تان را بشویید . اگر شما ده روز بعد فهمیدید که غسل شما مشکل داشته است ، لازم نیست که شما کل غسل را انجام بدهید ، زیرا در غسل موالات شرط نیست ولی در وضو موالات شرط است . اگر شما در وضو دست راست را بشویید و بعد از ده دقیقه دست چپ را بشویید، وضوی شما باطل است و باید دوباره وضوبگیرید .
 آیا ارتباط غریزی بین زن و مرد، روبه قبله حرام است ؟
خیر . این کار حرام نیست بلکه مکروه است یعنی بهتر است که این اتفاق نیفتد . هر مکروهی را می توانیم انجام بدهیم و جایز است .
 آیا برای تقویت قوای جنسی و کاهش سردمزاجی ، خوردن داروهای گیاهی اثری دارد ؟
در کتابهایی که ما در مورد غرایز جنسی معرفی کردیم ، بابی بنام درمان کاهش سرد مزاجی و تقویت قوای جنسی وجود دارد . آقای دکتر پیام معاونی کتابی بنام افزایش نیروی جنسی با استفاده از گیاهان داروهایی دارد . این کتاب جیبی است . ایشان تجویزهای ابوعلی سینا را در این کتاب آورده اند و مهمترین داروهای گیاهی و خوراکی های موثر را از لسان ابوعلی سینا نوشته اند . پایه این مواد خوراکی بر عسل است . یکی از نسخه های آن این است که نصف قاشق چایخوری زنجبیل کوبیده را با یک قاشق غذاخوری غسل مخلوط کرده و یک زرده تخم مرغ را هم به یک لیوان شیر اضافه کنند و بعد از صبحانه میل کنند و در بعد از ظهرها همان مواد را بدون تخم مرغ در یک لیوان چای مخلوط کنند و میل کنند ، ده روز این کار را ادامه بدهند و بعد در سی روز ، فقط یک وعده یا صبح یا عصر این کار را دامه بدهند . این مواد اثر زیادی روی سرد مزاجی و ضعف قوای جنسی دارد .
 آیا زیاده روی آقایان در مسائل جنسی علت خاصی دارد و آیا قابل درمان است ؟
 اگر زیاده روی ها غیرعادی و نامتعارف نباشد ، بستگی به جسم فرد ، داشتن آرامش و تغذیه فرد دارد . اگر زیاده روی برای این شرایط باشد این اختلال نیست . اما در این مورد باز توصیه به اعتدال داریم . در روایات داریم که زیاده روی در ارتباطات غریزی ، باعث ضعف اعصاب ، فرسودگی قوای جسمانی و باعث پیری زودرس می شود. فرموده اند : کارائی عقل را کاهش می دهد ، حافظه را کم می کند ، باعث کاهش بینایی ،تاری دید و تضعیف نطفه می شود  . اهل فن به این نتیجه رسیده اند که در مواردی باعث ناباروری و ناتوانایی جنسی می شود . امیرالمومنین فرمودند : کسی که می خواهد عمر طولانی داشته باشد در ارتباط غریزی با همسرش زیاده روی نکند . مرحوم بوعلی سینا   می گوید : به ازای هر بار که مرد به همسرش نزدیک می شود میخی را بر تابوت خودش می کوبد . پس این ارتباط باید تعدیل بشود . اگر انسان در این امر زیاده روی بکند اشباع می شود و دیگر از ارتباط لذتی نمی برد. اگر شما مدتی لذیذ ترین غذا را پشت سرهم بخورید، از آن غذا بدتان می آید . ما باید سعی کنیم که این تشنگی را حفظ کنیم . یک وقت زیاده روی ها خیلی غیر عقلانی است و طبیعی نیست . مثلا اینکه مرد روزی چند بار از همسرش این تقاضا را داشته باشد . این غیر عادی است و یک اختلال است . ممکن است که این اختلال هورمونی و پرکاری آن باشد ، در این صورت باید به متخصص غدد مراجعه بشود . در مواردی این زیاده روی هست و مرد با همسرش بیش از حد تنوع طلب است و فشار در تکلم دارد و چشم چران است و خیلی تنوع طلب است و می خواهد با خانمهای دیگر ارتباط برقرار بکند و این مسئله بر زندگی اش حاکم شده است ، اگر چنین چیزی باشد این یک اختلال روانپزشکی است و می تواند نشانه ای افسردی دو قطبی یا اختلال شخصیتی مرزی یا بیماری پارافیلیا باشد . در این مورد باید به روانپزشک مراجعه بشود . این افراد خودشان رنج می برند و تحت فشار هستند و مجبور به این رفتارها  می شوند. این بیماری ها قابل درمان است .
 در مورد اهمیت صله ی رحم توضیحاتی بفرمایید.
اسلام به این مسئله خیلی تاکید کرده است . رسول اکرم فرمودند : بالاترین رفتار دینی ، پس از ایمان به خدا صله ی رحم است . ما در روایات داریم : صله ی رحم از جهاد در راه خدا بالاتر است . پیامبر فرمود : من به امت خودم سفارش می کنم ، چه آنها که حاضرهستند و چه آنهایی که غایب هستند که تا روز قیامت صله ی رحم کنند حتی اگر قرار باشد برای صله ی رحم یک سال راه بروند .
 برادر من یکسال است که با ما قطع ارتبا ط کرده است و دوست ندارد که با ما ارتباط برقرار بکند ، وظیفه ی ما چیست ؟
 وظیفه ی شما این است که ارتباط برقرار بکنید . برادر شما کار خطرناکی کرده اند ولی شما مقابله به مثل نکنید . پیامبر فرمودند : کسی که ارتباط را قطع می کند ، تو با او ارتباط داشته باش. امیرالمومنین فرمودند : صلیه ی ارحام کنید اگر چه آنها رابطه شان را باش ما قطع کرده اند . قدمی که شما برای این ارتباط  برمی دارید، جزو بهترین قدم های شما در زندگی  است . امام سجاد (ع) : بهترین گام ها نزد خداوند ، گامی است که برای صله ی رحمی است که او ارتباط را قطع کرده است . این همه تاکید برای آسیب های قطع رحم است . ما روایت داریم که صله ی رحم باعث نعمت می شود . و برعکس آن قطع رحم باعث نقمت و بدبختی می شود . وظیفه ی شرعی و اخلاقی شما ارتباط با برادرتان است . وقتی شما به منزل برادرتان بروید قطعا ایشان هم  دلشان نرم می شود و با شما ارتباط برقرار می کنند .
 با توجه به برنامه ی غرایز جنسی ،خدا زن را برای لذت جویی مردها آفریده است . آیا غیر از این است ؟
پاسخ – خیر این طور نیست . اگر این طور بود زن نباید از این ارتباط لذت می برد در حالیکه زن هم لذت می برد . روایت داریم : غرایز در وجود زن ده برابر مرد است . پس زن ده برابر مرد لذت می برد ولی این نمود و بروز ندارد زیرا خدا حیا را بر زن قرارداده است تا ازمفسده ها جلوگیری کند . مرد باید به نیاز زنش توجه کند . نوع آموزه های دینی ما خطاب شان به خانم ها بیشتر از آقایان است که به این مسئله توجه بکنند . زیرا این بخاطر ویژگی عشق بازی آقایان است . چون برای خانم ها عواطف مهم است ، در روایت داریم که به همسرتان بگویید که او را دوست دارید و با او ارتباط عاطفی برقرار کنید . شما این فکر را از ذهن تان بیرون کنید . اگر اسلام به خانم ها درمورد غریزه جنسی تاکید بیشتری کرده است بخاطر این است که مرد منحرف نشود.