گلبرگ 91/01/24

سوال – در مورد عوامل اختلاق بین زن و شوهر توضیحاتی بفرمایید.
پاسخ – اولین عامل ،دخالت های دیگران است . مادرشوهرها نباید در حق عروس هایشان جفا کنند و هوای آنها را داشته باشند زیرا اگر شما با او رفتار خوبی نداشته باشید ، او افسرده می شود و نشاط خودش را از دست می دهد و بعد نمی تواند به نیازهای غریزی و عاطفی شوهرش که فرزند شماست برسد و روحیه ی تلاش در زندگی را ندارد و دود این به چشم شما می رود . گاهی نصیحت هایی که مادرشوهر در زندگی به عروس می کند ممکن است که به معنای دخالت نباشد. و بخاطر خیر خواهی این کار را می کنند ،پس شما در مقابل آنها مقاومت نکنید . حالا اگر این حرفها به معنای دخالت واقعی است ، باید از این گوش بیاید و از گوش دیگر برود زیرا اگر شما به این دخالت ها ترتیب اثر بدهید      زندگی تان خراب می شود . آقایان هم باید بدانند که اگر بین خانم و مادرشان اختلافی پیش آمد و مادرشان رفتار خوبی با همسرشان نداشتند ،آقا باید از همسرش دفاع کند زیرا این حمایت برای زن خیلی مهم و آرام بخش است.عامل دوم وابستگی به خانواده است. آقایان باید وابستگی هایشان را به خانواده شان کم کنند . دلبستگی چیز خوبی است .همه ی ما باید دلبسته ی همدیگر باشیم ولی نباید وابسته باشیم زیرا وابستگی چیز خوبی نیست . زیرا زن می خواهد که مرد تکیه گاه او باشد و مردی که به مادرش تکیه می کند نمی تواند تکیه گاه خوبی برای همسرش باشد.خانم ها هم نباید در رفت و آمد به خانه ی والدین شان زیاده روی کنند . شما باید به حقوق مردتان توجه بکنید . اگر رفت و آمد شما به خانه ی والدین در زندگی شما اختلال ایجاد کند ، در زندگی تان مشکل ایجاد می شود . عامل سوم رفع غرایز در زندگی مشترک است . اهمیت این رفع غرایز در زندگی زناشویی خیلی مهم است . بر اساس آمار حدود 60 درصد طلاق ها ،بخاطر غرایز جنسی است . اسلام به این غرایز، دید مقدسی دارد . نگاه اسلام به این مسئله یک نگاه الهی است . خانم ها در این مسئله نباید حیا کنند زیرا این حیا ، حیای عاقلانه نیست . زن و مرد ، دو تا دنیای متفاوت هستند و در غرایز هم با هم تفاوت هایی دارند . آنها باید دنیای یکدیگر را درک کنند. عوامل سرد مزاجی ممکن است که جسمی یا روحی یا هورمونی باشد . ما در مورد غرایز جنسی     نمی توانیم تمام مطالب را در برنامه بگوییم . من در یک محفل خصوصی این مطالب را بیشتر توضیح داده ام . این مطالب در یک دی وی دی بنام هنر عشق بازی جمع آوری شده است .
سوال – ما در خواستگاری باید به چه نکاتی توجه کنیم تا بتوانیم بعد از ازواج جلوی  دخالت ها را بگیریم ؟
پاسخ – نکته ی مهم رضایت والدین در ازدواج است بویژه رضایت خانواده پسر. دختر خانم ها باید این رضایت را جدی بگیرند زیرا اگر رضایت آنها نباشد و ازدواج بر آنها تحمیل بشود زمینه ی دخالت ها بیشتر می شود . عامل جدی در دخالت های بعدی رعایت نکردن اصل همتایی است . بین دختر و پسر باید همتایی از نظرفرهنگی ،اجتماعی ، خانوادگی ،طبقاتی و ظاهری وجود داشته باشد . وقتی دختر و پسر همتای هم نباشند ، زمینه ی دخالت خانواده ها فراهم می شود. مثلا اگر آقا معتقد باشد و با دختری ازدواج کند که پوشش مطلوب خانواده ی پسر را ندارد ، این زمینه ی دخالت دیگران را فراهم می آورد . خانواده ی پسر می گویند که چرا همسر تو این طوری لباس می پوشد ؟ ما آبروی داریم و ... ، اینها مصادیق جدی دخالت است . بعضی از جوانها به عامل رضایت و اصل همتایی توجهی نمی کنند .زیرا آنها عاشق شده اند و کر و کور شده اند و به یکدیگر دلبستگی پیدا کرده اند و با اینکه می دانند همتای همدیگر نیستند با یکدیگر ازدواج می کنند . پس برای اینکه شما جلوی دخالت ها را بگیرید ،به این دو اصل رضایت و اصل همتایی توجه بکنید .
سوال – درخواستگاری چطور بفهمیم که پسر بیش از اندازه به مادرش وابسته نیست ؟
پاسخ – ما با مجموعه قراینی می توانیم این موضوع را بفهمیم. در جلسه ی اول گفتگو در سوال پنج خانم می تواند بپرسد که شما تا چه اندازه به نظر دوستان و آشنایان اهمیت      می دهید . با این سوال شما می توانید وابستگی یا استقلال فکری آقا را متوجه بشوید . جوابی که آقا به شما می دهد خیلی کمک کننده است . ممکن است که آقا بگوید من بدون نظر خانواده ام  کاری نمی کنم  و نظر دوستانم برایم خیلی مهم است . این می تواند یک هشدار باشد . یک وقت بحث دلبستگی است و انسان با خانواده اش مشورت می کند و این کار خوبی است . نشانه ی بعدی این است که وقتی در جلسه ی خواستگاری شما از آقا پسر سوال می کنید او اول به مادرش نگاه می کند که اگر مادرش به او اجازه داد جواب بدهد . این نشانه ی مهمی است . گاهی پسر خودش می خواهد جواب بدهد ولی مادرش بجای او جواب می دهد و آقا پسر هم عکس العملی از خودش نشان نمی دهد . این نشان می دهد که ایشان بشدت تحت سلطه ی مادرش است که نمی تواند جواب بدهد و هیچ اراده ای از خودش نشان نمی دهد . یکی از وابستگی شدید آقا به مادرش این است که در گفتگوی دونفره ، تکه کلام مامانم را زیاد بکار می برد و می گوید که یک مشورتی با مامانم بکنم . این نگران کننده است . اگر این نشانه ها بود و آقا پسر تک فرزند یا فرزند آخر یا تک سرپرست با سرپرستی مادر بود ، این می تواند مزید برعلت باشد. اگر شما این نشانه ها را دیدید ،باید تحقیق جدی تری بکنید . زندگی با چنین آقایی خیلی سخت است . این آقا بچه ننه است . این آقا هر کاری می خواهد بکند باید از مادرش اجازه بگیرد . زن در ازدواج دنبال تکیه گاه می گردد و بخاطر همین خانم از این آقایی که وابسته مادرش است خوشش نمی آید زیرا او نمی تواند تکیه گاه خوبی برای همسرش باشد. فرانسوی ها می گویند پسری که به مادرش وابسته است بهتر است که ازدواج نکند.  
سوال – وقتی به خواستگاری یک خانم می رویم از کجا می توانیم متوجه بشویم که این خانم سرد مزاج است ؟
پاسخ – این سوالها را در خواستگاری باید پرسید البته این سوال برای همه تجویز نمی شود و برای کسانی تجویز می شود که حالت غیر عادی دارند مثلا افرادی که در این مسئله بشدت گرم یا سرد هستند . مثلا بفرض سوال کننده ی این سوال بسیار گرم مزاح هستند ، ایشان باید این سوال را حتما از دختر خانم بپرسند . ما داریم خانم هایی که می گویند من از این رفتار حیوانی بدم می آید . این خانم می داند که این رفتار حیوانی نیست ولی ایشان سردمزاج هستند و این طوری توجیه می کند . کسانی که وضعیت عادی دارند لازم نیست که این سوال را از یکدیگر بپرسند . این وضعیت درونی است و خودش می داند که قوه باه او زیاد است و کسی که سرد است کاملا این را حس می کند . این سوال در جلسه ی سوم مطرح می شود . زیرا اگر این سوال در جلسه ی اول مطرح بشود موضع تهمت است . این سوالات برای مردم ما سخت است . ولی اگر آقا در دو جلسه ی قبل ثابت کرده است که فرد متشخصی است می تواند سوال را بصورت غیرمستقیم مطرح کند. تا چه حد رفع مسائل جنسی درزندگی شما اهمیت دارد ؟ این سوال مودبانه است . پیامبر فرمودند: حیا دو گونه است . حیای عاقلانه و حیای احمقانه . اگر این سوال برای شما خیلی سخت است می توانید آنرا بصورت مکتوب بپرسید .
سوال – من مخاطب همیشگی شما نیستم ولی شما همیشه به نفع آقایان صحبت می کنید ،پس زن در زندگی مشترک چگونه جایگاهی دارد ؟
پاسخ – اگر ایشان همیشه برنامه ی ما را می دیدند و مخاطب همیشگی بودند این گونه برداشت نمی کنند . در این برنامه ما مدت زمان کوتاهی داریم . بنابراین ممکن است که در برنامه ای به نفع آقایان و در برنامه ی دیگر به نفع خانم ها جواب هایی داده بشود. اگر شما برنامه را کامل نبینید چنین شبه ای ایجاد می شود . ما انگیزه ای برای دفاع از آقایان نداریم . هر کسی از ظن خود شد یار من ، از درون من نجست اسرار من  . ما احساس وظیفه کردیم که حرفهای اولیاء الهی را بگوییم . خدا درتمام زندگی حقوقی را برای مرد و زن درنظر گرفته است . ما توصیه های خدا و اولیاء الهی را می گوییم تا زندگی شما ارتقاء پیدا کند. ما قصد طرفداری از آقایان یا خانم ها را نداریم . شما فکرتان را اصلاح کنید تا   برنامه ی ما را بهتر ببینید .
سوال – با توجه به برنامه ی غرایز جنسی ،خدا زن را برای لذت جویی مردها آفریده است . آیا غیر از این است ؟
پاسخ – خیر این طور نیست . اگر این طور بود زن نباید از این ارتباط لذت می برد در حالیکه زن هم لذت می برد . روایت داریم : غرایز در وجود زن ده برابر مرد است . پس زن ده برابر مرد لذت می برد ولی این نمود و بروز ندارد زیرا خدا حیا را بر زن قرارداده است تا ازمفسده ها جلوگیری کند . مرد باید به نیاز زنش توجه کند . نوع آموزه های دینی ما خطاب شان به خانم ها بیشتر از آقایان است که به این مسئله توجه بکنند . زیرا این بخاطر ویژگی عشق بازی آقایان است . چون برای خانم ها عواطف مهم است ، در روایت دارمی که به همسرتان بگویید که او را دوست دارید و با او ارتباط عاطفی برقرار کنید . شما این فکر را از ذهن تان بیرون کنید . اگر اسلام به خانم ها درمورد غریزه جنسی تاکید بیشتری کرده است بخاطر این است که مرد منحرف نشود.