گلبرگ 91/02/21

91/2/21
سوال – دختر بیست و یک ساله ای هستم که قربانی عشقی شده ام . آقای بیست و شش ساله قسم خورد که عاشق من است و دو سال بعد از من سوء استفاده کرد. من چکار باید بکنم ؟  
پاسخ – این مشکل بخاطر این برای شما پیش آمده است که شما قیاس به نفس کرده اید. خانم ها ویژگی عشق ورزی را دارند و از نظر شما این ارتباط بخاطر ازدواج بوده است و عشق مقدسی بوده است . ولی آقایان عشق باز هستند و معلوم نبوده است که نظر این آقا ازدواج بوده است .زن بدنبال تسخیر قلب مرد است ولی مرد بدنبال تسخیر جسم زن است .یک خانم با هزار آرزو با یک آقا ارتباط برقرار می کند ولی یک آقا با هزار خانم با یک آرزو ارتباط برقرار می کند .غالبا وقتی آقایان این نوع ارتباط را برقرار می کنند قصدشان برآورده شدن غرایز جنسی است .البته عده ی کمی هم هستند که قصدشان ازدواج است .حتی اگر قصدشان ازدواج باشد باز این ارتباط آسیب و آفت هایی دارد .این عشق ها سرانجامی ندارد . امام صادق (ع) می فرمایند :کسی که عشق خودش را در غیر ازجای خودش قراربدهد ،این محبت ادامه پیدا نمی کند . جوانان خودشان را در وادی این عشق ها نیندازند . شما باید از این شکست درس بگیرید و مواظب باشید که این اتفاق دیگر برای شما نیفتد . روایت داریم که مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود. اگر در این رابطه گناهانی بوده است توبه کنید و اگر شما قلبا پشیمان بشوید خدا شما را می بخشد و رابطه تان را با خدا بیشتر بکنید . روایت داریم :دل هایی که از یاد خدا خالی است ، خدا محبت دیگران را به آن دل می چشاند . سعی کنید که ذکر بگویید و رابطه ی معنویتان را با خدا بیشتر کنید تا بتوانید تحمل این شکست را داشته باشید و دیگر در این وادی نیفتید .       
سوال – آقایی که خیلی با من تفاوت دارد به خواستگاری من آمده است و می گوید که اگر عشق باشد همه چیز درست می شود . آیا ما می توانیم در کنار هم با این عشق خوشبخت بشویم ؟
پاسخ – این حرف اشتباه است و شما نمی توانید با این آقا خوشبخت بشوید. در ازدواج حتما باید اصل همتایی رعایت بشود .شما برای دو دنیای متفاوتی هستید .این آقا عاشق شما و کر و کور شده است . در ازدواج اصل برآورده کردن نیازها است .اگر شما با این آقا ازدواج کنید نمی توانید نیازهای این آقا را برآورده کنید زیرا از جنس او نیستید و از دو دنیای متفاوت هستید و تنش ایجاد می شود و زندگی تان دچار مشکل می شود و بعد طلاق انجام می شود. ما موارد زیادی داشته ایم که عاشق یکدیگر بوده اند ولی کارشان به جدایی کشیده شده است و مواردی هم داشته ایم که دو نفر عاشق یکدیگر نبوده اند ولی همتای همدیگر بوده اند و توانسته اند نیازهای همدیگر را برآورده کنند و کم کم عاشق شده اند. شما به حرف این آقا گوش ندهید. وقتی این آقا به شما برسد عشقش کم می شود زیرا وصال مدفن عشق است .
عده ای با روش اصولی ازدواج کرده اند ولی نتوانستند با هم زندگی کنند و فکر می کنند که اگر زندگی را با عشق شروع می کردند، این مشکلات را نداشتند .ما با هر عشقی مخالف نیستم .ما با عشق قبل از خواستگاری و روابط پنهانی مخالفت می کنیم . اگر خواستگاری اصولی شکل بگیرد، این عشق مطلوب است . عشق و همتایی خیلی عالی است .حالا اگر دو نفر همتای هم هستند ولی عشقی بین آنها نیست این نگران کننده نیست . درمورد کسانی که اصولی ازدواج کرده اند و کارشان به جدایی کشیده شده است ، باید مشکل را در جای دیگری جستجو کرد نه اینکه چون آنها عاشق هم نبوده اند این مشکلات پیش آمده است . ممکن است که دلایل زیادی در زندگی مشترک وجود داشته باشد  که باعث جدایی بشود . ممکن است که خانم و آقا حق همدیگر را مراعات نکرده اند که با مشکل برخورد کرده اند .اگر شما اصولی و با همتای خودتان ازدواج کنید حتی اگر عشقی هم نباشد، این عشق آرام آرام بوجود می آید و رعایت حقوق یکدیگر در زندگی ، زندگی را آسان می کند . اینکه اگر عشق باشد همه چیز در زندگی حل است جمله ی درستی نیست .     
سوال – ما از شما انتظار نداشتیم که بعد از ازدواج ، پسرها را از مادران شان دور کنید . مطمتن باشید پسری که به مادر خودش بی اعتنایی کند حتما به همسر خودش هم بی اعتنایی خواهد کردم. راهنمایی بفرمایید .     
پاسخ – ما چنین بحثی را مطرح نکردیم . ما در مورد بحث وابستگی شدید بعضی پسرها با مادرشان می گوییم این خوب نیست . کلا وابستگی به خانه ،ماشین، زن ،فرزند و همکار خوب نیست. زیرا وابستگی لطمه می زند . وابستگی یعنی اینکه ذهن انسان تعطیل بشود و از کار بیفتد و دیگری بجای انسان مدیریت کند .مثلا آقایی بدون اجازه ی مادرش آب     نمی خورد . خانم نمی تواند این کار مرد را تحمل کند زیرا زن بدنبال تکیه گاه می گردد و این مرد نمی تواند تکیه گاه خوبی باشد. اینکار به خود آقا هم لطمه می زند زیرا اراده و خودباروی خودش را از دست می دهد . اگر روزی این آقا پدر ومادرش را از دست بدهد خیلی لطمه می خورد . منظور ما بی توجهی فرزندان به پدر و مادر نیست .یکی از عوامل اختلاف خانوادگی عدم مدیریت روابط است . دلبستگی خوب است ولی وابستگی خوب نیست . دلبستگی یعنی اینکه آقا پدر و مادر خودشان را ببینند ، به آنها احترام بگذارند ، مشکلات آنها را رفع کنند و گاهی با آنها مشورت کند. خانم ها نباید جلوی دلبستگی آقایان به مادرشان را بگیرید زیرا اگر این رابطه ی عاطفی قطع بشود به آقا ضربه می خورد .  
البته درمشورت هم نباید زیاده روی بشود . داریم :هیچ پشتیبانی مثل مشورت نیست .
سوال – من پنج سال است که با مردی ازدواج کرده ام که بشدت به مادرش وابسته است و بدون اجازه ی مادرش آب هم نمی خورد . من باید چکار کنم ؟
پاسخ – شما هرگز به مادر ایشان توهین نکنید .روی این قضیه ی خیلی حساسیت نشان ندهید . البته این موضوع برای خانم ها خیلی مهم است ولی اگر شما حساسیت زیادی نشان بدهید و بگویید که تو چقدر دهان بین هستی یا چقدر بچه ننه هستی، قطعا وابستگی او به مادرش بیشتر می شود زیرا با نشان داده حساسیت ، شما پیام های بدی به مردتان می دهید . شما پیام غیر مستقیم می دهید که شما انحصار طلب شده اید ،حسودی می کنید و می خواهی رابطه اش را با مادرش قطع کنید . ممکن است که خود شما در این وابستگی بی تاثیر و  بی تقصیر نباشید .زیرا گاهی از نظر عاطفی خانم به مردش توجه نمی کند و او به سمت مادرش کشیده می شود. اگر خلا عاطفی از طرف شما بوده است دقت کنید.این مرد دو تا الگوی دارد یکی مادرش و یکی خانمش . در تعارض الگوها آن الگویی پذیرفته می شود که محبوب تر باشد. اگر شما می خواهید او را به سمت خودتان بکشید باید خودتان را محبوب تر کنید و با او مهربان تر باشید و فضای زندگی تان را آرام تر کنید .اگر با این کار مرد شما تعدیل نشد، از لجبازی کردن ، ایجاد تنش و دعوا بپرهیزید. اگر شما این کار را بکنید وابستگی همسرتان به مادرش بیشتر می شود و این یک نقطه ضعفی به دست مرد شما      می دهد که هر وقت مرد بخواهد شما را حرص بدهد وابستگی خودش را به مادرش بیشتر می کند . پس زندگی خودتان را خراب نکنید . این وابستگی مجوز طلاق نیست .با این راه کارها شما می توانید این وابستگی را کم تر کنید یا در همین حد نگه دارید . زندگی خودتان را خراب نکنید.  
سوال – چرا حضرت امیر فرموده اند :ایمان زنان ناقص است ؟
پاسخ – حضرت در خطبه ی هست نهج البلاغه دارند می فرمایند : ایمان زنان ناقص است . بخاطر اینکه در ایام عادت ماهانه نماز نمی خوانند و روزه نمی گیرند .
البته چون زنان زودتر از مردان تکالیف شرعی شان را انجام می دهند این نقص جبران   می شود. پس در مجموع ایمان زنان از مردان کمتر نیست .حضرت می خواهند هشدار بدهند که در این چند روزی که شما نماز نمی خواهید این ضعف را جبران کنید. در رساله ها آمده است که مستحب است که خانم ها در این ایام در محل نماز خواندن خودشان بنشینند. درست است که این کار خانم ها به فرمان خداست ولی از نظر معنوی، در این ایام معنویت خانم کم خواهد شد.مثلا فردی که مسافر است روزه نمی گیرد با فردی که روزه دار است از نظر معنوی یکی نیستند .
بعضی ها فکر می کنند که با این تعابیر زن تحقیر شده است ولی این طور نیست .اگر بگویند که مردها ناقص العاطفه هستند، مردها ناراحت نمی شوند زیرا این یک واقعیت است و تحقیر نیست .       
سوال – اگر زن و مرد در اسلام برابر هستند، پس چرا ارث زنان نصف ارث مردان است ؟
پاسخ – حضرت امیر می فرمایند که زنها کم بهره هستند یعنی ارث زن نصف ارث مرد است . این کار حکمت دارد . وقتی خانم و آقا با هم ازدواج می کنند خانم مهریه می گیرد و آقا این مهریه می دهد و در طول زندگی نفقه ی این خانم بعهده ی آقا است .این سوال را از امام رضا(ع) پرسیده اند و امام همین علت را بیان کردند. علامه ی طباطبایی فرموده اند : درست است که به مرد دو برابر زن می رسد ولی در مصرف خانم دو برابر مرد مصرف می کند. زیرا ارثی را که خانم می گیرد آنرا پس انداز می کند زیرا تعهدی ندارد و مهریه خودش را هم پس انداز می کند ولی آقا باید ارث را صرف نفقه بکند .تمام احکام اسلام روی حکمت است. بیش از چهارده قرن است که اسلام ظهور کرده است و از همان اول برای زنها ارث را قرار داده است ولی در زمان عرب جاهلی زن ارث نمی برده است و در ضمن زن خودش ارث بوده است حتی در جوامع متمدن آن روز هم زن یک شئی بوده است . در اروپا بیش از دو قرن نیست که برای زن حق ارث را قائل شده اند. هر وقت در مورد احکام دینی ابهامی در ذهن شما شکل می گیرد شما بگویید که اینها جواب دارد ولی من  جواب آنها نمی دانم .